Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Днес бяха подписани договорите за първите два проекта за над 600 000 лева

Пловдивски университети работят по проекти с ВУЗ-ове от Китай

По програмата за научно и технологично сътрудничество

4
Снимка: Живка Танчева

Първите два проекта по програмата за научно и технологично сътрудничество между България и Китай са от Пловдив. 

Договорите за финансиране бяха подписани в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски“ и са на стойност над 600 000 лева. Те се изпълняват между висши училища от Китайската народна република и от Аграрния и Пловдивския университети. 

Заместник-министър Карина Ангелиева посочи, че от наша страна проектите се финансират от Фонд „Научни изследвания“ (ФНИ). Предстои да се подготви и меморандум между ФНИ и Китай, респективно с тяхното Министерство на образованието. 

На срещата в Пловдив присъстваха проф. Николай Лазаров, председател на Изпълнителния съвет на Фонд „Научни изследвания“,  Н. Пр. г-н Дун Сяодзюн, Посланик на КНР в България, кметът на Пловдив Иван Тотев и ректорите проф. Румен Младенов и проф. Христина Янчева, на ПУ и на АУ.

През миналата година бяха подадени 20 проекта. Предстои да се определят условията и областите за следващите няколко години между България и Китай за университети и научни организации. 

Проектите от Пловдив са насочени в областта на земеделието и на интернет с ползи за индустрията, малките и средните предприятия. В Пловдивския университет ще се разработи платформа за управление на бизнеса.  

Заместник-министър Ангелиева посочи, че се работи в областта мобилност на изследователите между двете страни, както и обмен на студенти. В рамките на програма „Хоризонт 2020“ на ЕС също се стимулира взаимодействието с Китай в областите на земеделието, климата и т.нар. „умни градове“. 

България и Китай си сътрудничат над 15 години в областта на науката и образованието.  ФНИ има осигурени средства за финансиране и през тази година, посочи Карина Ангелиева. 

Тя уточни, че е осигурен бюджет от над 10 млн. лева за конкурсни сесии в нови научни области. Най-важно е да има конкурсна сесия за млади изследователи, които трябва да се утвърждават, уточни Ангелиева. 

Там средствата са до 100 000 лева на подадено предложение, като принципът е да се финансират повече проекти на млади изследователи. 

Новите проекти са:

„Разработване на многосервизна облачнобазирана IoT оперативна платформа с общо предназначение (EMULSION)“ с ръководител проф. Иван Ганчев от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и проф. Zhanlin Ji от North China University of Science and Technology;

„Устойчивото управление на неприятели и болести в ябълкови градини в България и Китай на базата на прецизни екологични методи за контрол“ с ръководител проф. Вили Харизанова от  Аграрен университет – Пловдив и доц. д-р Tu Hongtao, от Zhengzhou Fruit Research Institute.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Или трети проби за чума, или бързо обезщетение от 960 000 лева

Министърът на земеделието Георги Тахов се съгласи да бъдат взети трети проби от стадото с овце във Велингад, за които БАБХ установи, че са заразени с чума. Това се случи на среща между него и фермерите снощи във Велинград. За условията на министъра информира Неда Велкова Министърът обяви, че е с мандат за последна и решаваща среща с местните..

публикувано на 03.12.24 в 16:57

Ремонтират ВиК-мрежата в пет пазарджишки села с 4,4 млн. лева

4,4 млн. лева ще получи Община Пазарджик за основен ремонт на водопроводната мрежа на главните улици в пет селата - Мало Конаре, Огняново, Черногорово, Овчеполци и Пищигово. За това съобщи кметът на Пазарджик Петър Куленски, след подписани днес нови споразумения с Министерството на регионалното развитие и благоустройството.  Общата стойност на..

публикувано на 03.12.24 в 15:43

За главата на богинята Тюхе археолозите знаят от април 2024, а не от 2015 година

Мраморната глава на античната богиня Тюхе не е била открита по време на археологическото проучване на терена на Епископската базилика и наличието й е станало известно едва след проверката на Минисерството на културата и Сектор „Престъпления, свързани с културно-историческите ценности“ към Главна Дирекция Национална полиция. Това се казва в..

публикувано на 03.12.24 в 14:52

Откриването на Небет тепе се отлага за догодина

Втора комисия с представители на НИНКН и Инспектората към Министерството на културата посети днес Небет тепе . На място експертите се запознаха с реставрационно-консервационните дейности и инспектираха пропуските, които трябваше да бъдат отстранени от екипа на проекта „По крепостните стени на Филипопол“.  Научният ръководител по..

публикувано на 03.12.24 в 14:49

Паднали дървета затрудняват движението в Смолянско

Тежкият мокър сняг събори дървета в Смолянско, които затрудняват движението по пътищата в областта. Рано тази сутрин е подаден сигнал за паднало дърво на пътното платно в участъка Пампорово – Стойките. Екип на пожарната в Пампорово е отстранил дървото и разчистил пътя.  В 10:34 ч., днес е подаден друг сигнал за паднали дървета на пътното платно на..

публикувано на 03.12.24 в 11:56