Първите два проекта по програмата за научно и технологично сътрудничество между България и Китай са от Пловдив.
Договорите за финансиране бяха подписани в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски“ и са на стойност над 600 000 лева. Те се изпълняват между висши училища от Китайската народна република и от Аграрния и Пловдивския университети.
Заместник-министър Карина Ангелиева посочи, че от наша страна проектите се финансират от Фонд „Научни изследвания“ (ФНИ). Предстои да се подготви и меморандум между ФНИ и Китай, респективно с тяхното Министерство на образованието.
На срещата в Пловдив присъстваха проф. Николай Лазаров, председател на Изпълнителния съвет на Фонд „Научни изследвания“, Н. Пр. г-н Дун Сяодзюн, Посланик на КНР в България, кметът на Пловдив Иван Тотев и ректорите проф. Румен Младенов и проф. Христина Янчева, на ПУ и на АУ.
През миналата година бяха подадени 20 проекта. Предстои да се определят условията и областите за следващите няколко години между България и Китай за университети и научни организации.
Проектите от Пловдив са насочени в областта на земеделието и на интернет с ползи за индустрията, малките и средните предприятия. В Пловдивския университет ще се разработи платформа за управление на бизнеса.
Заместник-министър Ангелиева посочи, че се работи в областта мобилност на изследователите между двете страни, както и обмен на студенти. В рамките на програма „Хоризонт 2020“ на ЕС също се стимулира взаимодействието с Китай в областите на земеделието, климата и т.нар. „умни градове“.
България и Китай си сътрудничат над 15 години в областта на науката и образованието. ФНИ има осигурени средства за финансиране и през тази година, посочи Карина Ангелиева.
Тя уточни, че е осигурен бюджет от над 10 млн. лева за конкурсни сесии в нови научни области. Най-важно е да има конкурсна сесия за млади изследователи, които трябва да се утвърждават, уточни Ангелиева.
Там средствата са до 100 000 лева на подадено предложение, като принципът е да се финансират повече проекти на млади изследователи.
Новите проекти са:
„Разработване на многосервизна облачнобазирана IoT оперативна платформа с общо предназначение (EMULSION)“ с ръководител проф. Иван Ганчев от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и проф. Zhanlin Ji от North China University of Science and Technology;
„Устойчивото управление на неприятели и болести в ябълкови градини в България и Китай на базата на прецизни екологични методи за контрол“ с ръководител проф. Вили Харизанова от Аграрен университет – Пловдив и доц. д-р Tu Hongtao, от Zhengzhou Fruit Research Institute.
Решението за протест на жителите на Катуница остава непроменено , защото все още няма никакъв резултат от страна на държавните институции за разрешаване на проблема– заяви пред Радио Пловдив председателят на Общинския съвет в Садово Атанас Телчаров. Защото вече над десет дни дни държавната власт продължава да се отнася..
Нулева година за община Пазарджик – така бившият кмет на града Тодор Попов, който сега е общински съветник от най- голямата група в местния парламент Новото време, определи първата година от мандата на кмета Петър Куленски от ПП. Според него липсата на опит и визия на новото ръководство е довела до неефективност и ограничаването на дейностите..
На територията на Пловдивска област няма комплексни и значими язовири, които да се използват за питейно-битово водоснабдяване. Водата обаче от язовирите "Пясъчник" и "Домлян", предназначени за напояване, няма да бъде използвана през настоящия месец, съобщиха от Басейнова дирекция „Източнобеломорки район“ в Пловдив. В момента в язовир "Домлян",..
Пловдивският Районен съд освободи под гаранция от 6 000 лв. Георги Георгиев, подсъдим по делото "Дебора”. Решението на съдебния състав за по-леката мярка е мотивирано от дългия престой на подсъдимия в ареста. Неговият адвокат Петко Кънев настоя за това, като изтъкна, че Георги Георгиев е задържан практически от преди началото на процеса и..
Проверката във Военновъздушните сили, която Министерството на отбраната направи след инцидента с двамата загинали военни пилоти, е приключила, потвърди министърът на отбраната Атанас Запрянов. Той не обяви подробности като каза само, че са установени "много слабости": "Има много слабости и ще ги разгледаме на специално работно съвещание другата..