Коментарът е на Петромир Кънчев от Инициатива "Правосъдие за всеки". Той заяви, че заедно с другите поканени, приветстват инициативата на президента да проведе такива срещи с министъра на правосъдието, с тримата големи в съдебната власт, както и днес с неправителствените организации. Той се допитва до всички заинтересовани, преди да подпише указа за назначаване на главен прокурор, каза Кънчев.
Аз считам, че държавният глава постъпва правилно, оформяйки своето решение да подпише или отхвърли даден указ. Това е допитване по отношение на критериите, как си представя системата, един бъдещ главен прокурор. За нас е похвално, че сме питани като представители на неправителствени организации, като граждани. Това ще бъде една добра практика и при избора на други магистрати от такова ниво. Имаше представители от Асоциацията на прокурорите и на Висшия адвокатски съвет. Имахме възможност да направим изказвания, да участваме в дискусия: Какъв трябва да бъде главният прокурор? Също се дискутираха неговите правомощия, неограничената му власт, липса на контрол върху избора и дейността на главния прокурор. Това са въпроси, които отдавна стоят в общественото пространство, още от 2015 година, когато беше конституционната реформа в глава „Съдебна власт“. Тогава фигурата на главния прокурор не беше реформирана по никакъв начин.
Според г-н Кънчев, не е възможно в страна членка на ЕС да има длъжност, която е феодално безконтролна. Факт е, че изборът зависи от няколко човека, подчинени на главния прокурор. Той има огромни правомощия, които могат да доведат до грешки и явна несправедливост, смята той.
Тяхното предложение е да се инициира гражаданска номинация за главен прокурор, която да влезе между тримата кандидати. Да се вземе предвид желанието на гражданите за личност, която е разпознаваема, с високи професионални, морални качества и политически независима от външен натиск. Това да е фигура, избрана сред по-голям кръг магистрати, а не само от прокурорската колегия, които са били негови подчинени.
Интервюто на Екатерина Костова с Петромир Кънчев е в звуковия файл.Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..