Подбрани са петима от най-известните ни поети, родени в самото навечерие на ХХ век. Автори, които от поколения се изучават в училище у нас: Пенчо Славейков, Пейо Яворов, Дора Габе, Димчо Дебелянов и Гео Милев. Бихме искали да постигнем преживяване отвъд клишето познати текстове. Събитие, което да предизвика зрителите да съ-преживеят познатите текстове в нова културна ситуация. Отвъд времето. Ситуация, в която думите са мост и памет за фините, нюансирани състояния на човешкото живеене.
„Забравени.те думи” ще диалогизира контекста на поетичния език със съвременната публика, като не просто припомня ключови цитати, а и ги интепретира визуално.
Сто избрани думи ще бъдат последвани от кратък цитат от съответния автор.
Бихме искали да предизвикаме публиката и интерактивно да дадем възможност на желаещите да попаднат на своята „забравена дума”.
„Забравени.те думи” разчита на лаконична, изчистена визуализация, за да акцентира върху смисъла, който носим в паметта си като културен код. А също и да припомним семантичната красота и фонетичното изящество на лексемите, изпаднали от ежедневната употреба днес.
Защото езикът е и памет. И думите имат енергията да променят рецепцията на съвременния човек за самия него.
пример:
„ПРИТОМА” -
„Те шепнат може би, но може би и викат,
но може би крещят; - те няма да се чуят,
две сенки на нощта, през толкоз светлина...
Те няма да се чуят, ни ще се досегнат,
сами една за друга в жажда и притома,
те - сянката на мъж и сянка на жена!”
Яворов, „Сенки”
„Забравени.те думи“– инсталация на визуалния артист Петко Танчев.
Музика: DJ Борис Зафиров
Концепция: Ина Иванова и Славена Шекерлетова
Тази събота гост на Срещи"-те е актьорът Димитър Маринов. Пропуснал 20 години от живота си в България, но завладял Холивуд, спечелил Оскар през 2019та и написал две книги... Беше ми любопитно как ни вижда днес и защо казва: "Важно е да знаеш кое е добро и кое е зло. Смесването им е прекият път към мрака. Не препоръчвам такъв..
С юбилейна изложба и концерт камерният женски хор към АМТИИ чества 50 години от основаването си. Събитията ще продължат два дни. Концертът е тази вечер в Студио 1 на Радио Пловдив. Освен живи изпълнения на камерната формация ще прозвучат и архивни записи. Изложбата посветена на 50-та годишнина също ще показва снимки и видеа още от първите години..
Какво могат да правят децата през лятната ваканция без да спират да усвояват нови знания? Да творят. Това е един от възможните отговори, който разширавяаме с художника и скулптор Георги Иванов - Жорж Трак. Той работи с малка група деца от Асеновград и два пъти седмично редят шевици от хиляди малки фрагменти мозайка. За да създадат в края на..
Легендарната рок група БТР ще има концерт на Античен театър в Пловдив тази вечер. Той е част от тяхното национално турне за 2025 г. То включва 10 големи концерта на летните сцени в 10 града в България. Групата отново е път, за да се срещне с феновете си из цялата страна. Концертът в Пловдив тази вечер е от 21 часа.
В предаването за книги на Радио Пловдив на 02.08.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Пол Валери. Любителят на стихове. 232 стр., ок. 6А, Изток-Запад, 2025. Мария Сарагоса. Огнената библиотека. 544 стр., 5А, Емас, 2025. Ери де Лука. Три коня. 104 стр., 4А, колибри, 2025. Крис..