Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предпоставките за сваляне на ДДС са налице

Причината за подемане на дебата  за диференциране на ДДС е политическа. Човек, който никога не се е интересувал по никакъв начин от базовите нужди на гражданите като Делян Пеевски, пусна един кьорфишек. Но забележете, не ДПС пусна законопроект в този дух. Законопроектът, който ще обсъждаме, е на БСП, които, за да не изпуснат влака, избързаха да пуснат този законопроект, заяви икономическият експерт на КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова..

Това не означава, че те изневеряват на досегашното си поведение. На няколко пъти те са имали досега проекти на закон за въвеждане на диференцирано ДДС, но това масово не се казва.

По думите на Григорова, диференцираното ДДС е ключово за икономиката

Още през декември „КТ „Подкрепа“ и „Социална България“ и много други организации още през септември 2017 г. събрахме с гражданска инициатива над 30 000 подписа, за да направим пробив в тази посока. Такава е европейската практика за прилагането на този косвен данък. .

Като аргумент Григорова посочи, че това е нормалното прилагане на косвения данък, който директно бърка в джоба на потребителите, за разлика от корпоративния данък, който е върху печалбата на фирмите.

Няма проблем, че често на бизнеса се осигуряват различни начини за данъчно облекчаване.Ние сме „за“ диференцирането и намаляването на ДДС. Защо обаче разни анализатори твърдят, че това е проблем? Защото щяло да позволи да се избегне  данъчното облагане.

Питам тогава защо облекченията на бизнеса с различните изключения не са проблем, защо, когато трябва да се облекчи българския гражданин, който е и работещ беден, и пенсионер, и социално слаб, това е проблем на фиска? Тази политика е изключително вредна.

Категорично за намаляване и диференциране на ДДС има икономически предпоставки. Сега ние лишаваме хората от една немалка част от техните приходи – над 20%, за да пълним бюджета. Това е крайно вредно и една от причините за създаване на враждебна среда, която гони хората.

Пазарът е този, който ще накара търговците да намалят цените. Когато се премахне един от елементите на ценообразуването, нормално е цената да падне. И ако търговецът се опита да запази крайната цена така, че да увеличи печалбата си, със сигурност ще се намери друг търговец, който да опита да привлече повече клиенти с намаляване на цената. Така постепенно в определен период от време всички ще намалят цената си. И това е нормалният мханизъм и пазрът ще го позволи. 

Ако има картели, които се договарят за запазване на цената, държавата трябва да се намеси с контрол.

Аз обаче очаквам от тристранката този законопроект да не бъде подкрепен.

Чуйте повече от звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21