Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ДДС е основен стълб на бюджета

Снимка: БГНЕС


Ние смятаме, че имаме една добре изградена данъчна система, която функционира добре. Това е една от малкото успешно извършени у нас реформи и  смятаме, че не трябва да се правят резки промени, каза за Радио Пловдив Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал, преди заседанието на Тристранния съвет, на което са обсъждат предложените промени в ставката на ДДС за лекарствата и някои храни.

За конкретния случай оспорваме като принцип начина на правене на социална политика чрез данъци, защото с намаляване на данъка не се постигат целите. Част от това намаление ще остане като увеличена печалба за търговците, а от не толкова, колкото се предполага, намалените стоки ще се възползват в по-голяма степен естествено тези, които консумират повече и по-скъпи продукти. Тоест така не се помага на хората с ниски доходи, а обратно-бюджетът се лишава от средства за социална политика, аргументира се Васил Велев. Според него, това сочи опитът от другите страни от Централна и Източна Европа.

Със сигурност обаче бюджетът ще се лиши от стотици милиони левове. Разбира се, по-добре е да ги събере и да ги използва за социална и демографска политика, каза Велев. Пазарът на лекарствата у нас е на стойност около 4 милиарда лева. Ако ДДС за лекарствата се намали например наполовина, това означава бюджетът да се лиши от 400 милиона лева.

Велев припомни, че всички работодателски организации не подкрепят предложението да се промени ставката на ДДС. Те са и против да се променя прагът за регистрация по ДДС, тъй като това, според тях би довело до намаляване на бюджетните приходи и до нелоялна конкуренция.

Раздробява се бизнесът на части, които да не преминават прага и така някои търговци и производители да функционират чрез компании, които не са регистрирани по ДДС и нелоялно конкурират тези ,които са регистрирани. Увеличавайки прага за регистрация по ДДС се увеличават именно тези възможности, обясни той.

ДДС е основен стълб на бюджета. Над 45% от данъчните приходи са приходи от ДДС и не трябва този стълб да се клати по този начин, смята Васил Велев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Народът няма да допусне ограничаване на доходите

Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..

публикувано на 20.01.25 в 17:19

Доналд Тръмп и Шенген са сред знаковите думи на 2024-та година

Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на  платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..

публикувано на 20.01.25 в 16:04

От днес започва периодът на реализъм в мандата на Тръмп

Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..

публикувано на 20.01.25 в 15:58

Държавата се нуждае от финансова дисциплина и реформи

Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..

публикувано на 20.01.25 в 10:47

Появата на Тръмп е сериозно предизвикателство за Европа

Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..

публикувано на 20.01.25 в 10:18