Промени в статута на наградата „Пловдив“ обсъдиха ресорният заместник-кмет „Култура“ Александър Държиков и представители на творческите институции в града. Дебатът бе провокиран от необходимостта присъждането на приза да бъде съобразен с новите условия и процесите за развитие на културата и изкуството, както и от някои несъответствия и технически бариери в хода на работата досега.
Направено бе предложение награда "Пловдив" да се връчва и за цялостно творчество, както и награда за дебют. Сегашният статут не предвижда награда „Пловдив“ да се присъжда за цялостно творчество. както и – посмъртно.
Присъстващите на дискусията споделиха идеи за смяна името на раздел „художествена литература“, поради прецедент, че сред отличените досега произведения е имало и произведение тип “Хуманитаристика“, а не само представител на проза или на поезия. Защо не още сега съществуващият раздел "Аудиовизуални средства, фотография и операторско майсторство" да не бъде разделен на съответните части, попитаха присъстващите. Да се помисли и за това, кой точно има право да прави номинации и възможно ли е един творец да се самопредложи за наградата, тъй като сегашният формуляр не дава такава опция. Тези акценти за посоката на дебата назова от името на дирекция „Култура“ Нина Димовска. Дискусията се превърна в откровен разговор на база на опита на присъстващите и на аргументите в подрепа на различните тези.
Галериската Красимира Алексиева предложи награда „Пловдив“ да може да се връчва и за добър кураторски проект. Според художника Иван Тотев, трябва да бъде предоставена възможност творците да могат да кандидатстват за наградата от свое име, а не да бъдат номинирани единствено от институции.
Директорът на Кукления театър Виктор Бойчев подчерта: „Хората на изкуството са изтъкани от его. Няма нищо неестествено в това, торецът да се самопредложи за наградата а оттам натататък комисията да реши дали това его не е в повече“.
Според Никола Лаутлиев, общата категория „Ааудиовизуални изкуства, фотография и операторско майсторство“ не е уместно да се обособява на отделни части, каквото предложение беше направено, но предложи името и да бъде заменено с ново, изразяващо духа на творческия акт „Екранни изкуства“.
Журналистът Наско Начев заяви, че проблемът с точното назоваване на категориите за наградата „Пловдив“ идва от това, че творческите гилдии са силно неглижирани.
Присъстващите на дискусията потвърдиха желанието си за промени в статута на наградата Пловдив. А за да станат факт, в интерес на културното лице на Пловдив, предстоят и още разговори, след които очакваме добри новини за повишаване нивото на художествения вкус на града, чийто изразител и оценка е връчваната всяка година от Общината награда "Пловдив".
Кой е Боян Магесник, по- известен като Боян Мага? И защо отказва на Симеон да бъде наследник на короната? Наистина ли е казал "Аз не съм от този свят". Опит да поповдигнем завесата за този дух, казват пазител на България, правим с проф. Дамян Попхристов. С лушайте, интересно е.
Актьорът Христо Мутафчиев е носител на Наградата на Карлово за 2025 година, съобщиха от пресцентъра на Общината. Той получи статуетка „Златната Богиня“ и парична сума от кмета на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов на официална церемония снощи. . Христо Мутафчиев е роден в град Карлово през 1969 година. Винаги горд с корените си, Христо Мутафчиев често..
Нова книга на ИК "Жанет 45", в програма "Точно днес" представяме " Пътна връв " с авторката Наталия Делева . „Пътна връв“ е фин, въздействащ роман за последствията от семейното насилие върху децата през погледа на жена, напуснала родината си, която се опитва да изгради нов живот. С помощта на терапия, тя започва да осмисля преживяното..
Теодосий Спасов ще представи новия си проект Balkan moods тази вечер в Малката раннохристиянска базилика, в Пловдив, съобщават организаторите от „Камерна сцена Пловдив“ и международния младежки фестивал „Кръстопът“. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ..
В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..