Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не може да правим отстъпки на търгаши с историята ни

Ако в Скопие продължават да кънтят мантрите на комунизма, то в България е демокрация

проф. Пламен Павлов
Снимка: БГНЕС

От граф Дракула до Гоце Делчев – ще откраднат ли историята ни и ще опазим ли честта на България? 

Разговор в програма "Точно днес" на Радио Пловдив с един от организаторите на срещата по темата проф. Пламен Павлов, искторик от Великотърновския университет.

Проф. Павлов каза: В крайна сметка географията не определя националната принадлежност на хората и тяхната самоидентификация. Това че Гоце Делчев е  родом от Гърция, това не значи че не е българин. Самият той винаги се е определял като българин и като никакъв друг. 

Като стигнем до 1903 година и до Илинденското въстание, то символитката е една и съща както и с Априлското въстание. Днес ние не може да позволим някой с меркантилни намерения и защитавайки "скелети от миналото", и мантри на комунистическата пропаганда да твърди, че Гоце Делчев нещо друго, освен българин.

Цар Самуил винаги е бил българин, и няма никакво изчистване по тази тема. Не е нужно да припомням Битолския надпис дори. Бих бил щастлив да ме опровергаят от тази комисия, което разглежда историческите теми.

Да не се правят компромиси с историческата истина, призова проф. Павлов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Откриваме късно бъбречните заболявания с риск за увреждане

Близо 100 души с различни оплаквания потърсиха консултация при безплатните профилактични прегледи за бъбречни заболявания в УМБАЛ "Пловдив" . Те се проведоха в последната седмица на февруари. Поводът беше втората седмица на март, в която се отбелязва Световният ден за борба с бъбречните заболявания.   Кампанията е продиктувана и от..

публикувано на 10.03.25 в 11:19

ПП-ДБ ще подкрепи текстове в бюджета, но не и корупционните

ПП-ДБ ще подкрепи някои от текстовете в бюджет 2025 при гласуването му на второ четене, но не и тези, които пораждат съмнения за корупционни практики. Това коментира Атанас Атанасов, председател на ДСБ и зам.-председател на Народното събрание. Припомням, че на първо четене ПП-ДБ не подкрепиха държавния бюджет. На първо четене текстовете в него..

публикувано на 10.03.25 в 10:28

Образованието ни е стереотипно и убива въображението

Образователната система у нас все още е прекалено теоретична, децата трябва да опознават, да преживяват, да откриват. Това коментира Веселина Петрова, която в края на миналата седмица бе отличена като студент на годината 2024 на Педагогическия факултет на ПУ "Паисий Хилендарски".   Според нея въпреки реализираните STEM кабинети и..

публикувано на 10.03.25 в 09:41

Спасяването на евреите е като пътеводна звезда за хората

Точно преди 82 години около 600 еврейски семейства от Пловдив са събрани в 2 часа през нощта на 9 март в двора на еврейското училище. Всички е трябвало да се качат на влаковете на смъртта и да бъдат откарани в концлагери. Тогава митрополит Кирил прескочил оградата отишъл при тях и им казал, че ще легне на релсите, но няма да позволи влаковете..

публикувано на 10.03.25 в 08:13

Ружка Генова в "Добро утро, ден!"

Ружка Генова  е наш гост в първата седмица на март 2025 година.  В края на 2022 година международната майсторка по шахмат бе обявена за училищен ръководител №1 от Министерството на младежта и спорта. Ружка Генова е директор на Спортно училище „Васил Левски“- Пловдив от 1 юли 2019 година, преди това от 2001 до 2013 година е била заместник-директор..

обновено на 07.03.25 в 16:46