Науката и религията се съединяват там, където човекът опира до невидимото – онова, което не е около нас, но всъщност задава смисъла на живота ни. Не се учудвам, че един учен би виждал в дъното на всичко Бог, знаейки колко тънко е познанието в този свят.
Това твърди Стоян Танев, който е физик и богослов. Завършил е физика в Софийския университет "Св. Климент Охридски", сега е доцент по технологични иновации в университета „Картън“ в Отава, Канада. Асоцииран преподавател е във факултета по богословие в СУ и в университета „Св. Павел“ в Отава.
Богословието и квантовата физика се доближават в предизвикателствата в познанието. Физиката - на ниво квантови обекти, богословието - на ниво личният Бог, обяснява ученият.
Колкото и дълбоко да навлизаме в квантовата физика, ние винаги ще достигаме до границата на нашето познание. Тази граница се мести - колкото по - напред стигаме, тя се отмества нататък. Винаги ще опираме до границата на нашето познание.
Според доц. Танев, няма нищо мистично в енергията. Това, всъщност е начин на проявление на вътрешната природа на нещата, обяснява той. И дава пример - една усмивка на човек към друг е едно енергийно проявление. И във физиката и в богословието енергията винаги има конкретен носител.
Понятието „енергия“ работи както във физиката, така и в богословието, особено в източно православното богословие.
Една от неговите книги е със заглавие „Енергията в Православието и във физиката“.
"Човек като изследовател се опитва да осмисля света около себе си. И ако се обгради само с видмите неща, си остава на ниво единствено да изследва света и да се занимава с него. Но, ако си "отвори" очите и за невидимото, тогава тези неща започват да си помагат" - казва ученият - богослов.
Един физик има допълнителна мотивация да се занимава с богословие, както и всеки богослов има дълбок интерес към физиката, обобщава доц. Стоян Танев.
Той участва в Международната научна конференция на тема "Физика и теология - вчера и днес", която се провежда в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" до събота, включително. Участниците в нея обсъждат ролята на физиката и другите природни науки в развитието на философските и теологическите възгледи.
Цялото интервю на Антоанета Петричанска с доц. Стоян Танев е в прикачения файл.
В София се провежда дискусия около темата за изучаване на религиозни добродетели и религии в българските училища. Впечатленията си от дискусията изрази пред Радио Пловдив С Пламен Сивов от фондация "Покров Богородичен". "Този дебат всъщност продължава повече от 30 години в нашето общество. Непосредствено след демократичната промяна у нас,..
Премиерът Росен Желязков е гост на официалното откриване на обновената градска част на Чепеларе. Пред Радио Пловдив кметът на общината Боран Хаджиев разказа, че централната градска част е изцяло облагородена, има много магазини и заведения. "Хората вече има къде да се разходят и да си купят сувенири. След минути ще бъде отслужен водосвет за..
Над 1000 ученици и студенти участват в 28-я Панаир на тренировъчните фирми. Те ще се състезават в 16 конкурса, за които наградите ще бъдат раздадени утре, от 12 часа. Целта е средното образование да се ориентира към професии, които са актуални и търсени на пазара на труда. Има участници от Черна гора и Сърбия. В Пловдивския панаир са фирми от..
Лечебните заведения са категорично против решението за намаляване на потребителската такса за болнична помощ от 5,80 лв. на 1 лв., както и с начина, по който тази промяна е въведена – без необходимата публична дискусия и консултация със заинтересованите страни. Решението за намаляване на таксата е взето на последното заседание на Министерски съвет..
Продължава поклонението пред тленните останки на папа Франциск. Описвайки го, най-често споменаваната дума за него е човечност. За начина, по който живя, и се изпраща този духовен лидер, говори писателката Теодора Димова. „Той наистина беше изключителен човек! Няма да забравя – още първата седмица, когато стана папа, имаше среща с..