Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В район "Тракия" откриха чешма, посветена на донорството

Осем червени балона, колкото е броят на донорите от Пловдив, полетяха в небето при откриването на новата чешма в парка на бул. „Освобождение” в район „Тракия”.

Това е поредна чешма, изградена от дарители в района, но тази чешма е специална, тази чешма е кауза, заяви кметът на район „Тракия” Костадин Димитров.

Тя е изградена благодарение на дарителя инж. Васил Мадански, с който стартира кампанията "Дари живот“. Организатор е Сдружението на пациентите с дихателна недостатъчност и белодробна трансплантация в партньорство с община Пловдив.

От едната страна на чешмата има надпис „Частица от теб може да бъде за някой целият свят”, а от другата – „С признателност към донорите от Пловдив Соня, Сузана, Илия, Видол, Георги, Владимир, Красимира, Иванка”.

Целта на инициативата е да стимулира донорството, което е висш хуманен акт, освен че е проява на милосърдие, обясни председателят на Сдружението на пациентите с дихателна недостатъчност и белодробна трансплантация Стефан Тамбуев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Жега до 42 градуса ни очаква в сряда

Оранжев код за високи температури обяви НИМХ за  23 юли.  Денят ще бъде слънчев. В Северна България временно ще проникне относително хладен въздух. Вятърът ще бъде слаб от изток. Ще бъде горещо с максимални температури между 36 и 42 градуса. В Пловдив се очакват 40 градуса. По Черноморието ще бъде слънчево, със североизточен вятър. Максималните..

обновено на 23.07.25 в 07:25

Достъпът между 21 и 22 часа до Гребната база ще бъде ограничен

Достъпът до централната алея на Гребната база тази вечер ще бъде ограничен за един часа. Причината е пръскане срещу комари в парк „Отдих и култура“. Пловдивчани няма да бъдат допускани в зоната между 21 и 22 часа.  Пръскането срещу комари ще продължи до началото на август в различните райони. Ще се извършва в късните часове на денонощието. От общината..

публикувано на 23.07.25 в 07:25

Учредяват дружество "Магазин за хората", първият ще е в Пловдив

Министерският съвет ще разгледа на редовното си заседание създаването на   еднолично акционерно дружество с държавно участие "Магазин за хората".  То ще е под шапката на Земеделското министерство.  Държавната верига ще ползва магазинната мрежа на ЦКС, като се очаква първият маркет да отвори в Пловдив през септември. 

публикувано на 23.07.25 в 07:03

Пострадалите от пожарите могат да получат 2000 лева помощ от държавата

Държавата е в готовност да подпомогне хората , чийто домове са засегнати от пожарите. Това  заяви пред журналисти в Пловдив министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов.  Средствата ще бъдат осигурени от министерството.  Пострадалите семейства могат да получат еднократна помощ в размер на три пъти линията на бедност, което е около 2..

обновено на 22.07.25 в 15:57

350 шофьори в Пловдив са глобени с помощта на общинските камери

Около 350 шофьори са били санкционирани в Пловдив след проверки на общинската система за видеонаблюдение. Полицаите са прегледали над 430 видеоклипа от началото на месец юни, откогато действа новата мярка за овладяване на пътните нарушения. Най-честите нарушения са преминаване на червен светофар, неспазване на пътни знаци и задължителни посоки,..

публикувано на 22.07.25 в 14:53