Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празник на най-дългия ден в Люляковото светилище

Празник на най-дългия ден в годината събира почитателите на древните тракийски обичаи на Люляковото светилище над село Бабек, община Брезово. Членове на тракийското общество „Трескейа“, ще направят възстановка на тракийски ритуал в чест на слънцето, а възпитаници на ПГ „Златю Бояджиев“ Брезово ще представят кулинарна изложба. 

Люляковото светилище се намира в подножието на Средна гора, под връх Градището. Там се намира единствената в България запазена мегалитна стела – висок около 2 метра гладък камък, поставен в специално оформено скално легло. Празникът на най-дългия ден в годината бе създаден преди 8 години от професор Валерия Фол и тракийското общество „Трескейа“. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Заради конфликт с Иван Стоянов е отнет финансовият ресор на зам.- кмета Петкова

Заместник-кметът на Община Пловдив Владимир Темелков застава зад своята колежка с ресор финанси Жени Петкова и призовава пловдивският кмет да преосмисли решението си да изземе този ресор от нея. Малко по-рано стана ясно, че в общината се предприема вътрешна реорганизация в административната дейност.    Решението е спуснато вчера на..

публикувано на 06.03.25 в 10:58
Костадин Димитров

Кметът Костадин Димитров поема финансите и икономиката на Пловдив

Община Пловдив предприема вътрешна реорганизация в административната дейност. Целта е да се подобри координацията между ключовите звена и да се оптимизират процесите по финансово управление.   В тази връзка част от ресорите ще бъдат преструктурирани. Ресорът " Бюджет " ще бъде под прекия контрол на кмета на Пловдив Костадин Димитров , като..

обновено на 06.03.25 в 10:48

Кмет парамедик осигури носилка за трудноподвижни хора

Кметът на пазарджишкото село Ивайло купи носилка за трудноподвижни хора с пари от спечелена награда. С проект за частна неотложна медицинска помощ Цвятко Луджев, който е парамедик, е спечелил второ място в конкуренция с 40 участници в академията  BASE, организирана от община Пазарджик . Наградата си от 2000 лв. е инвестирал в медицинско..

публикувано на 06.03.25 в 10:47

ПП-ДБ пита кмета кой стои зад овладяването на общинските финанси

Община Пловдив е на прага на безпрецедентна административна криза, след като кметът Костадин Димитров премахва позицията на заместник-кмет по финансите в момент, когато градът подготвя бюджета си за 2025 година, се казва в декларация на ПП-ДБ. Според коалицията с отнемането на ключовия финансов ресор от заместник-кмета Женя Петкова общината остава..

публикувано на 06.03.25 в 10:44

МБАЛ-Пазарджик продължава кампанията срещу вейповете

Продължава разяснителната кампания на пазарджишката многопрофилна болница в общинските училища за вредата от употребата на вредни вещества и тяхната комбинация, с цел засилване на ефекта.  Пет нови деца бяха приети в неадекватно състояние в Спешното отделение, след употреба на вейп, алкохол и енергийни напитки.  В Пазарджик лекуват петима..

публикувано на 06.03.25 в 10:20