Секторът на здравеопазването се характеризира с ниски публични разходи, хората в България са изправени пред ограничен достъп до здравни услуги, причинен от неравномерно разпределение на ограничените ресурси и слабото покритие от здравно осигуряване. Това са част от констатациите на Брюксел за развитието на здравната система у нас.
Според здравния експерт Аркади Шарков от ЕКИП около 60 - 65 процента от парите, които българинът дава е за доплащане на лекарства, около 15-20 процента са за болнична помощ, а за извънболнична - около 30 процента. Само болните от сърдечно - съдови и мозъчни заболявания са около 2 милиона души, които се нуждаят от лекарства, част от които заплащат. НЗОК също отчита най- голям дял разход за лекарства. Само за последните години заплатените от Касата медикаменти скачат от 800 милиона лева на 1 млд лева и стигат до 1,200 милиона лева.
Шарков обобщи, че причината е недобре провежданата лекарствена политика.
Той коментира и намеците от шефа на НЗОК и на председателя на БЛС за увеличаване на здравната вноска.
Преди да се вдигне здравната вноска трябва да се припомни, че има 720 хиляди здравно неосигурени лица. Освен това държавата плаща само половината от парите на тези, които осигурява по закон – деца, пенсионери и др. Едва, когато това се реши трябва да се предприеме увеличаване на здравната вноска. Преди това също трябва да се промени лекарствената политика. В България данъците не се увеличават, но през осигуровките тази тежест расте.
Като проблем пред здравната реформа Аркади Шарков посочи факта, че в последните години Касата не действа като обществен фонд, а като държавен. Според него политическият риск да се правят реформи е твърде висок и затова никой не ги предприема. Темата, по думите му, е деликатна, особено преди избори.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..