Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радикализацията има много лица, пътят назад е много труден

Продължават срещите на екип от учени под ръководството на проф. Татяна Дронзина с учители от пловдиските училища по темата на антитероризма, разпознаването на белезите и реакцията срещу радикализацията на младите хора. Иницативата следва случаят учинка, подготвят по обнинението на службите терористичен акт.

Проф. Дронзина е преподавател по политология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и автор на книгата „Ислямска държава“. 

По нейните думи няма гаранция, че този изолиран случай ще остене такъв. И радикализацията, и дерадикализацията са предизвикателство пред нашето общество, защото все още нямаме добре подготвени специалити.

Огласяването на името на момчето, което сега МВР разследва, безспорно е нарушаване на всички етични норми, смята професорът.

Най- лошата защита от радикализацията е да си казваме - това не може да се случи на мен, напротив - може да се случи на всеки. Не сме обетована земя, проблемът е международен и трябва да сме подготвени. Дори страна като Израел, която има толкова опит, се оказа неподготвена за женския тероризъм.  

Радикализацията може да е не само ислямистка, може да е лява, дясна и всякакава друга. 

След семейството, училището е втората защитна линия срещу такава поведение и прави чест на учителите, че сами поискаха да бъдат информирано за това.

Много важно е да се работи и върху процесът на дерадикалиция, който е труден. 

Надявам се за момчето от Пловдив той да е успешен, тъй като то не стигна до извършването на акт нанасилие, каза още проф. Дронзина.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50