Има срив в добивите на пшеница и ечемик в Южна България и той за фермерите е очакван. Според Ангел Вукодинов, председател на Контролния съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите в България, първият индикатор за по- слаба реколта от пшеница и ечемик е била сухата есен на 2018- та година.
Той дори определи условията като екстремно сухи за последните 26 - 27 години. Топлата зима даде възможност за поникване на културите, но после имахме сухи условия през февруари и март, дъждовете през април бяха закъснели и сегашната картина за нас не е неочаквана.
Вукодинов припомни, че ако през 2017-та година добивите от пшеница са били рекордно високи - 600 мил. тона, през 2018-та са били 500 милиона тона, сега има драстичен спад. Миналата година добивите бяха между 500 и 600 кг от декар. Сега се жъне със 150 - 200 килограма по- малко, което означава, че нивото на добива е 15 – 20 процента по- малко. Интересно е, че в Северна България също има спад на добивите – и те са със 150 – 200 кг надолу от най- добрите резултати.
Въпреки по- ниските добиви проблеми със зърнения баланс няма да има, качеството също не е лошо. Дали ще е 4,5 или 4,6 тона не е толкова важно, защото количествата са достатъчни. Всичко, обаче, е на гърба на земеделеца, защото консумативите, машините, наемите, работната ръка са на европейско ниво. Това означава, че хората няма да възвърнат разходите си.
Земеделецът не очаква драстичен скок на цената на зърното на международните пазари.
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..
Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза. Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..
Възрастната жена и синът й вече са настанени в приюта за бездомни хора и получават грижите на социалните работници – съобщи в интервю за Радио Пловдив директорът на „Социална политика“ в община Пловдив Веселина Ботева. Тя обяви този казус за разрешен от службите. Общината разполага с 25 места в приюта и с още 26 места в Центъра..
Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..
Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..