Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Сопот започват проявите за 169 г. от рождението на Иван Вазов

Със среща разговор тази вечер с Маргарита Петкова в Сопот започва едноседмичната програма, посветена на 169-ата годишнина от рождението на Иван Вазов. 

На 5 юли програмата включва фестивал на старата градска песен "С мечти и блянове крилати...", а в късния след обяд в експозиционната зала на къща-музей "Иван Вазов" ще се открие изложба "Паричните знаци на Княжество България, Царство България и Република България". Акцент този ден е отбелязването на 125 години от публикуването на романа "Под игото" като самостоятелно издание. 

В навечерието на рождения ден на Патриарха на българската литература 8 юли в Етнографския и занаятчийски център "Сопотски еснафъ" ще се проведе литературно-музикална вечер. 

Кулминацията на тържествата е на 9 юли, като проявите започват с тържествена литургия в църквата "Св. Св. Петър и Павел", след което, времето до обяд е посветено на децата на Сопот и фен-среща с Изабел, носителка на детската Вазова награда за 2019 г. 

Следобед е предвидена среща с лауреати на Вазова награда за литература, сред които са проф. Боян Биолчев и Иван Гранитски. 

Носителят на Вазовата награда за 2019 г. Милен Русков ще получи отличието си вечерта на специална церемония на площад "Иван Вазов".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Весела Ножарова ни води по "Духовните маршрути на Пловдив"

Днес ще се проведе поредният тур на „Духовни маршрути в Пловдив“, като обиколката обхваща Националните есенни изложби с надслов „Частица от река“. Сборният пункт в 11.00 часа е в двора на Балабановата къща в Стария град. Водач в пътешествието ще бъде кураторът на изложбите Весела Ножарова – изкуствовед и куратор на Националните есенни..

публикувано на 20.09.25 в 08:46

"Забавно междучасие" в Дондуковата градина

Деца и родители могат да вземат участие в „Забавно междучасие“ – една инициатива на пловдивския район „Централен“. Програмата започва от 17 ч. на сцената на Дондуковата градина. Там участниците ще представят много игри и викторини, като ще има и изпълнения на ученици от Музикалното училище, както и на попуярни пловдивски формации, певци и..

публикувано на 20.09.25 в 08:29

В Пловдив се открива Алея на книгата

Близо 30 издателства ще има на тазгодишното издание на "Алея на книгата". Фестивалът включва литературни срещи с писатели, преводачи и художници. Фокусът тази година пада върху илюстраторите. Целта е да се покаже, че колкото и добър да е един текст са важни и илюстрациите към него. Всеки ден преди обед и следобед ще има срещи и работилници..

обновено на 20.09.25 в 08:23

В "Срещи"- те тази седмица за изкуството и изкуствения интелект

Тази събота в предаването "Срещите" ви предлагаме размисли за изкуството и изкуствения интелект.  Гостуват проф. Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев. Автор и водещ: Людмила Сугарева

публикувано на 19.09.25 в 10:56

Три дни Фестивал на пеперудите в Природонаучния музей

В Регионалния природонаучен музей в Пловдив започва тридневен "Фестивал на пеперудите" 2025. В програмата на фестивала са включени изложби, творчески ателиета, лекции и образователни дейности, подходящи за всички възрасти.  Специален акцент в програмата е лекцията на ентомолога доц. д-р Марио Лангуров на тема „Пеперудите на България“, която той ще..

обновено на 19.09.25 в 07:32