Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриват паметник на княз Алексей Церетелев в Церетелево

| обновено на 04.07.19 в 09:21

С тържествен военен и църковен ритуал в пловдивското село Церетелево ще бъде открит паметник на княз Алексей Церетелев.

 Руският дипломат работи в България още преди  Освобождението, бил е руски консул в Одрин и Пловдив и има огромен принос за българската независимост. 

Идеята за паметника е на инициативен комитет, начело с почетния консул на Русия в Пловдив Георги Гергов.

Официалната церемония ще започне в 14 часа и на нея ще присъстват пловдивският областен управител Здравко Димитров, Пловдивският митрополит Николай, депутати и ръководители на местни институции. Сред почетните гости ще бъдат посланиците на Русия, Беларус, Армения и Казахстан в нашата страна. 

След откриването на паметника в село Церетелево ще бъде открита и паметна плоча на княз Церетелев в Пловдив. Тя е поставена на ресторант „Пълдин“, за да напомня за делото на ревностния защитник на българската национална кауза. Проявите са част от празнуването на 140 години руско-български дипломатически отношения.

Княз Алексей Церетелев е грузински благородник и руски дипломат, един от големите приятели на българския народ. Като руски консул в Одрин и Пловдив се запознава със съдбата на местното българско население. След края на Априлското въстание през 1876 г. княз Церетелев е включен в дипломатическата  комисия, която обикаля района на въстаналите селища и разследва извършените от турците зверства над българите. Заедно с американците Юджийн Скайлер и Джануариъс Макгахан Алексей Церетелев има решаваща роля за запознаването на европейската общественост със злощастната съдба на българите. Тримата мъже успяват да спечелят симпатиите на цивилизования свят в подкрепа на българския народ, което се оказва от решаваща роля за обявяването на Освободителната война. След избухването ѝ князът се включва като доброволец в състава на руската армия, за да се сражава за свободата на българите. Княз Церетелев е член и на международната комисия, която съставя Органическия устав на Източна Румелия. Заедно с дипломата от САЩ Юджийн Скайлър разработват проект за автономна България, представен на Цариградската конференция. Участва активно в конференцията, има огромен принос за българската независимост. От 1878 до1882 година той е Генерален консул на Русия в Пловдив. Българите го наричали „нашия княз“ и назовават с името му улици в София и в Пловдив. През 1934 г. село Думанлии е преименувано на Церетелево.

Паметникът на княз Алексей Цретелев в Церетелево е дело на неговия далечен родственик – световноизвестният художник монументалист Зураб Церетели. Пиедесталът с височина 185 сантиметра е изработен от риолит – скала, подобна на гранита. Постаментът за бронзовия бюст е дарение на Георги Гергов. Барелефът на ресторант „Пълдин“ в Пловдив също е дело на Зураб Церетели. Той е президент на Руската художествена акадамия и е директор на Музея за съвременно изкуство в Москва.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Професор Валери Стефанов гостува в "Срещи" на 24 май

В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..

публикувано на 23.05.25 в 11:16

"Алтер его" - разговор с Божана Апостолова

Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..

публикувано на 23.05.25 в 11:11

НБ "Иван Вазов" съхранява стари и ценни ръкописи

Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..

обновено на 23.05.25 в 08:15

Аграрният университет празнува 24 май

Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности;  Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..

публикувано на 23.05.25 в 05:51

НБ „Иван Вазов“ издава безплатно читателски карти

В навечерието на 24 май Народната библиотека „Иван Вазов“ ще издава безплатно читателски карти.  Днес през целия ден ще бъдат издавани безплатни карти на новите читатели, на потребителите, чиито карти изтичат до края на месеца, както и на притежателите на карти с вече изтекъл срок. В Детския отдел на 23 май също ще бъде безплатно..

публикувано на 23.05.25 в 05:40