Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поклоническото пътуване е духовно удовлетворение

Отец Емил Паралингов определя поклоническите пътувания като подвиг и училище. Той не говори за религиозен туризъм. Не употребява думата туризъм, тъй като счита, че не е подходяща.

Поклоничеството е с много древен произход, още от Стария завет е свързано с път към Бога. Това е част от енорийската дейност на всеки един свещеник, относно духовната просвета и укрепване вярата хората. Посещават се известни и малки манастири с чудотворни икони. Създаваме организация и отиваме да участваме в богослужения, да се пречестят хората, които са постили и изповядани от мен, да се докоснат до тези светини, мощи и икони. Да видят близки и далечни православни страни, къде са по нашия духовен път?

При тези пътувания се извършва просветна и духовна дейност. Четат се жития на светиите, за чудесата на чудотворната икона. Посещаваме неизвестни за нас византийски минастири и се покланяме на светци, които извън Гърция не са познати. Старая се хората да получат богата духовна култура. Едно такова пътуване е като училище. Ние пътуваме скромно, защото поклоническото пътуване, не е само път, но и подвиг. Коренът на думата поклоничество е поклон. Поклонът е усилие на тялото, да се наведеш, затова тези пътувания са форма на подвиг. Важна е крайната цел на духовно удовлетворение и  хората да продължат по своя път във вярата.  

Интервюто с отец Емил Паралингов е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От Париж до Пловдив, за да учиш народно пеене

Защо едно българско момиче, родено в сърцето на Франция, избира да се върне в родния град на своята майка – Пловдив? Отговорът на този въпрос ни дава историята на Лина Топал и нейното семейство, което от 35  години живее в Париж. Преди четири години Лина решава, че ще учи народно пеене и идва в Пловдив сама. Сега тя е ученичка в 11 клас в НУМТИ..

публикувано на 01.11.24 в 16:00

Връчиха награда "Златен век" на бизнесмена Любозар Фратев

Пловдивският бизнесмен инж. Любозар Фратев получи на тържествена церемония в Министерство на културата  Почетен знак „Златен век“ – печат на Цар Симеон Велики - златен и грамота. Те му бяха връчени за принос  в популяризирането на град Пловдив като туристическа и културна дестинация, активната му ангажираност с дейността на  редица..

публикувано на 01.11.24 в 10:57

В "Срещите" разговор за големите имена в изкуството

Тази събота гост на "Срещите" е ловецът на истории Георги Тошев. С него говорим си за големите имена в изкуството - Стефан Данаилов - Ламбо, Невена Коканова, Цветана Манева, Моника Белучи, Кристо... Как се чувстват творците днес - във време, в което липсва конкуренция в духа.  Бъдете с Радио Пловдив.

публикувано на 01.11.24 в 09:58

Художникът Стоян Дечев открива изложба в Смолян

Преподавателят в Националната художествена академия доц. Стоян Дечев организира три събития в Смолян, посветени на 1 ноември – Ден на будителите.  Днес ще се открие с амостоятелна изложба на Стоян Дечев в зала „Петър Стайков“ в Клуба на дейците на културата – Смолян. Тя ще продължи до 15 ноември, откриването е тази вечер от 18:00..

публикувано на 01.11.24 в 09:42

Множество прояви за Деня на народните будители в Пловдив

Пловдивско певческо дружество "Ангел Букорещлиев" отбелязва Деня на народните будители с Ден на отворените врати.   От 18.30 ч посетителите имат възможността да се докоснат до културното наследство и историята на една от най-старите и значими музикални организации в страната, като разгледат изложбата с архивни материали и знакови изпълнения на..

обновено на 01.11.24 в 08:40