Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Леонардо до изтребителите „Точно днес“

Ако ренесансовият гений Леонардо да Винчи беше наш съвременник, какво ли би създал днес, след като 500 години след кончината му, неговите изобретения и творби респектират и възхищават...

Почетният консул на Италия в Пловдив Джузепе де Франческо представя изложба за Леонардо да Винчи в Народна библиотека „Иван Вазов“, организирана от  Италианския културен институт.  В експозицията са включени  най-известните произведения на Леонардо  от  живописта до архитектурата, инженерните науки, ботаниката, анатомията и музиката.

В Пловдив днес 105 години навършва пчеларят Александър Николов. Без специални диети и рецепти, със спокоен и ведър дух, всяка сутрин на разходка и закуска с мед, ябълка и орехи,  с основен принцип: да бъдеш честен към себе си и към другите !  – чуйте го в интервюто на Нели Бистрашка.

Броим изтребителите. Които очакваме. Американските   F-16 Blok 70.  Колко  на брой и с какви точно параметри ще бъдат, как ще ги плащаме и на каква цена. Има подписани договори, но предстоят парламентарни  ратификации  на сделката, както и още уточнения и  въпроси. Коментарите са противорчиви, дали американските  самолети F-16 са  най-доброто поколение авиационна техника подходяща за България, или компромиси при договарянето  ги свеждат до "скъпи играчки за авиошоу". Коментар на Ангел Найденов  бивш министър на отбраната.

В зона Култура  - академик Пламен Карталов. Той режисира  на Античния театър една от най-обичаните опери на Верди - "Риголето" от проекта "OPERA OPEN".  Епохата на Ренесанса в спектакъла  на маестро Карталов е  с ярки препратки къв съвременността.

„Точно днес“. 12 юли петък. От 7 до 9.30




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

“Вход свободен”- на часове от лятото

Всички я помним тази песен, която приятно натрапчиво повтаря “и замириса на море!”. Защото някои вече си я припяват, напук на отеклото международно положение и вътрешните ни неразбории. Националните ни метео-температури от десетина дни вече са съвсем летни и е въпрос само да прекрачим астрономичната граница, за да сложим официалния печат: ЛЯТО!..

публикувано на 19.06.25 в 09:05

"Точно днес" за сигурността, мира и историята

Програма "Точно днес" на 19 юни започва от 06:00 часа, до 09:30 анализираме темите на седмицата със събеседниците ни.  Възможният мир се отдалечава в Близкия изток. Темата за войната между Израел и Ирак коментираме доц. Велизар Шаламанов , военен експерт. "Киберсигурността в защита на хората, образованието и обществото" е надсловът на кръгла маса,..

публикувано на 18.06.25 в 14:57

Накъде вървим "Ден след ден"

Да напишат теза по йовковия разказ „Серафим“ и да преразкажат „Урок по японски“ от Виктория Бешлийска се оказа по – трудно за пловдивските седмокласници, отколкото да решат теста по български език и литература. На днешното национално външно оценяване се явиха над 5600 седмокласници от Пловдив и областта. Изпитът е вход за елитните гимназии, заедно..

публикувано на 18.06.25 в 14:41

Йога и антарктически истории във „Вход свободен“

Днес посоките са няколко. „От Антарктика до лабораторията“, събитие от Регионален природонаучен музей Пловдив, с вход свободен. Кристиян Владов, от екипа на музея, разказва. Марияна Стракова, от ПКИ, ще ни каже повече за отбелязването на Международния ден на йога - 21 юни, на хълм „Бунарджика“. За десета поредна година, пловдивчани отбелязват..

обновено на 18.06.25 в 09:50

В предаването "Точно днес" на 18 юни

Законът за агрохранителната верига, от който се очаква да сложи в ред пазара и да защити труда на производителите, вече е качен за обществено обсъждане. Какви са шансовете той да изпълни очакванията и на потребителите? Питаме по темата Цветан Цеков –председател на браншовата камара „Плодове и зеленчуци“ и съпредседатетел на Българската аграрна..

публикувано на 17.06.25 в 16:51