Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Според германско списание новият завод на WV ще e в Турция

| обновено на 12.07.19 в 14:10

Германският автомобилен производител "Фолксваген" (Volkswagen) планира да построи завод за производството на няколко автомобилни модела в Турция, съобщи в петък немското автомобилно списание Automobilwoche, цитирано от Ройтерс.

Тази информация може да попари надеждите, че новият автомобилен завод на "Фолксваген" ще бъде базиран в България.

Без да цитира свои конкретни източници, Automobilwoch посочи, че надзорният съвет на "Фолксваген" е взел решение да построи автомобилния си завод близо до град Измир.

Немското издание добави, че дъщерното дружество на "Фолксваген" - "Шкода" (Skoda) ще бъде една от марките, които ще се произвеждат в новия завод.

Говорител на надзорния съвет на "Фолксваген" заяви пред Ройтерс, че плановете за новия завод са потвърдени, но все още не са окончателно финализирани.

Акциите на турския дистрибутор на "Фолксваген" - Dogus Otomotiv поскъпнаха в петък с цели 11.6% след информация, според която Катар, който притежава 17% от акциите на Volkswagen, е призовал надзорния съвет на немската компания да избере именно Турция за построяването на новия си завод.

Изненадам съм от такава новина, още повече че окончателното решение се  чакаше приз октомри, каза икономистът Георги Стоев, който бе част от преговориня екип от българска страна. Нашите очаквания бяха, че за инвестицията на автомобилния гигант ние се конкурираме с Румъния, не толкова с Турция.

Въпрос на време е България да приеме инвеститор от подобен мащаб, прогнозира икономистът.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Затварят пътя Златоград - Ксанти заради ремонти от гръцката страна

Преминаването през бившия ГКПП – Златоград ще бъде временно ограничено в периода от 25 август до 13 септември.  Ограничението е заради извършване на ремонтни дейности на пътя от гръцка страна. Движението по пътя от граничния пункт към Ксанти ще бъде спирано в дните от понеделник до събота от 7 до 19 часа.  В неделните дни трафикът по трасето Златоград..

обновено на 24.08.25 в 20:42

С надежда за мир украинците в Пловдив празнуват Деня на независимостта

С концерт, изложба и панаир на занаятите тази вечер в Пловдив украинската общност отбелязва Деня на независимостта. 24 август е Национален празник на страната и точно днес издигаме своя призив за мир, казва Наталия Еллис от фондацията, ангажирана с настаняването на бежанците в града и региона.  От началото на войната до момента са около 10 000...

публикувано на 24.08.25 в 20:35

Украинци ще отбележат Деня на независимостта на страната

Украинската общност в Пловдив ще отбележи тази вечер Деня на независимостта. 24-ти август е Национален празник на страната.  „С Украйна в сърцето“ те организират панаир на занаятите, концерт и майсторски класове на децата, които учат у нас. Призивът на организаторите е на празника всички да са с дрехи в традиционна бродерия, в цветовете на..

обновено на 24.08.25 в 15:17

Жителите на Ситово протестираха срещу безводието

Жителите на пловдивското село Ситово излязоха на протест  срещу липсата на питейна вода. Проблемът е системен, но ескалира през миналата година и остава нерешен.  „Има дни, в които сме изцяло без вода. Търпението ни се изчерпа. Не може да се продължава така, искаме спешни мерки“, заявиха протестиращите. Жителите на Ситово са..

публикувано на 24.08.25 в 15:15

Още едно елитно стадо от 150 овце и агнета замина към Екарисажа

73% от популацията на Ваклите Маришки овце в Пловдивска област вече е ликвидирана зарази заразата от шарка по дребните преживни животни, съобщиха от Сдружението за отглеждане и развъждане на Маришката овца. Последното стадо от 150 животни е унищожено вчера в мобилния инсенератор край града.  Въпреки взетите ограничителни мерки, вирусът е проникнал и..

публикувано на 24.08.25 в 14:55