Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шекспировото лято под небето на Пателеница продължава

„Венецианският търговец“ от Шекспир е вторият летен  спектакъл, с който се отбелязва  - 20 годишнината от  Шекспировата театрална школа в  село Паталеница, създадена от режисьора Христо Церовски.  След успеха, на който се радваше представлението  миналото лято, в Паталеница отново  идва режисьорът  Калин Ангелов и неговите актьори, които ще съживят  "Венецианският търговец" - отново  само за една нощ под паталенските звезди!

Режисьор на спектакъла е Калин Ангелов – преподавател по актьорско майсторство и режисура в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Поставял на сцените на театрите в Стара Загора, Пловдив, Варна, Театър „София“, Театър 199, Сатиричен театър „Алеко Константинов“, Театър „Сълза и смях“ и др. Участвал като режисьор в свободни театрални проекти, реализирани в независими пространства. 

Песните се изпълняват на живо, а музикалният съпровод е от инструментите цигулка, чело, акордеон, китара, укулеле и перкусии. Музикален ръководител на проекта е Георги Георгиев – Антика, дългогодишен участник в летните представления. И тази година спектакълът е в сътрудничество с Актьорското училище в Гилфорд към Университета Съри в Англия. В спектакъла участват студенти, обучаващи се в специалността "Музика и театър" и свирят на поне два инструмента. Пластиката и танците са дело на Миролюба Ивелин Петрова, която се занимава със съвременен танцов театър. В актьорския екип участва един от най-успешните актьори на Сатиричния театър в София Константин Икономов (в ролята на Шейлок), който се завърна на сцената в Паталеница след 5 години. 

В ролята на Джесика е младата актриса от Ямболския театър Мария Панайотова, а ролята на Порция е поверена на Ивелина Колева. В спектакъла, участват актьорите от Младежкия театър Николай Желев и Ахмед Юмер, а останалите мъжки роли са поверени на Димитър Димитров, Стефан Кирилов и Сава Драгнев. Порасналите деца на Шекспирова школа „Петровден“ Анатолий Ставрев и Самуела-Ивана Церовска са участници в летните проекти вече в качеството си на професионални актьори. Продължават участието си и трите деца на „Петровден“ – Стоян Додников, Гергана Петрова и Мартина Вълчинова. Сценограф на спектакъла е Теодора Лазарова, а мениджър Инна Церовска.Началото на предствавлението е 21часа. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Антония Апостолова представя "Болката идва по-късно"

Открива се новият сезон на литературен салон Spirt & Spirit с един разговор - за загубите, фантазмите, отложените болки и семейството.  Модераторът Александър Секулов ще разговаря с писателката Антония Апостолова за новия й роман „Болката идва по-късно“. Организатори на срещите са ИК „Жанет-45“ и литературен фестивал Пловдив чете. По традиция..

публикувано на 07.10.25 в 06:39

"40-годишна Одисея" - Международни фотосрещи

40-ото издание на Международните фотографски срещи се открива в Пловдив.  Тази година те са озаглавени „Една 40-годишна Одисея" и започват с ретроспективна изложба в изложбена зала „2019" към Градска художествена галерия – Пловдив на ул. „Гладстон" № 32. Фотографията е изкуство, което обединява документа с въображението. Тя съхранява..

публикувано на 07.10.25 в 06:34

Велитките европейци - Федерико Гарсия Лорка

Висенте Прадал - Лорка, Невярната съпруга Аз я отведох на реката; бях сигурен, че е девойка, ала тя имала си мъж. Бе през нощта на Свети Яков и с дълги уговорки стана. Фенерите се загасиха и се разпалиха щурците. Чак при последната ограда допрях гърдите й заспали и се отвориха те мигом подобно люлякови гранки. Колосаната нейна фуста във моите уши..

публикувано на 06.10.25 в 16:25

Преге - предаване за света на книгите, 04 - 10 октомври

В предаването за книги на Радио Пловдив на 0 4 . 10. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Хенрик Сенкевич. От дълбока древност. 206 стр., ок.4А, Изток-Запад, 2025. Хуан Согьон. По залез слънце. 176 стр.  ок.4А, Изток-Запад, 2025. Майк Дауни. Истрия в черно.  552 стр. 8А, Колибри,..

публикувано на 06.10.25 в 10:19

Бойко Антонов гостува в читалище "Възраждане"

Премиера на книгата на Бойко Антонов „Емигрантски воли и неволи“ ще се състои тази вечер в читалище „Възраждане“ в Пловдив. Авторът и неговото творчество ще бъдат представени от писателя Тодор Костадинов.  Бойко Антонов е един от висшите служители в библиотеката на Американския конгрес във Вашингтон през последните 15 години. Десетилетия от..

публикувано на 06.10.25 в 07:05