Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лиз Райт за първи път в Пловдив на Античния театър

| обновено на 16.07.19 в 12:41
4
Снимка: Държавна опера - Пловдив

Прочутата джаз и госпъл певица Лиз Райт идва за първи концерт у нас на 16 юли. Тя ще пее с оркестъра на Държавна опера – Пловдив на сцената на Античния театър от 21 ч.

Лиз Райт е сред утвърдените и най-интересните гласове на съвременния джаз и госпъл музика. Тя пристига в България за специалния съвместен концерт с оркестъра на Опера Пловдив, наречен Jazz Symphony. Диригент на своеобразния музикален спектакъл ще бъде Константин Добройков.

Концертът е част от тазгодишната програма на фестивалната платформа Opera Open.  Оpera Open е събитие, отворено към различни творчески провокации. Програмата му разширява жанрово и стилистично художествените граници на оперното изкуство.

Лиз Райт е родена в малък град в щата Джорджия, Лиз Райт започва да пее и свири на пиано в местната църква още като дете. Тя е силно привлечена от блуса, джаза и госпъла. Учи в престижни университети в Атланта, Ню Йорк и Ванкувър. През 2003 г. издава първия си самостоятелен албум Salt, с който достига второ място в най-престижната американска музикална класация на списание „Билборд“. Следват още четири нови албума, които се приемат с огромен интерес от публиката. Последната ѝ продукция – Grаce (2017) е считана за най-зрялата в кариерата ѝ до този момент.

Лиз Райт работи с някои от най-важните съвременни вокалисти като Грегъри Портър, Раул Мидон, Даян Рийвс, Анджелик Киджо и др.

Музиката ѝ, често вдъхновена от историята, носи силен политически и социален заряд. Проектът се осъществява със съдействието на Plovdiv Jazz Fest.

Интервю с Константин Добройков - звуковия файл:

Снимки: Държавна опера - Пловдив/Александър Богдан Томпсън

Снимка: Александър Богдан Томпсън

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Актьорът Димитър Маринов гостува на "Срещи" тази събота

Тази събота гост на Срещи"-те е актьорът Димитър Маринов. Пропуснал 20 години от живота си в България, но завладял Холивуд, спечелил Оскар през 2019та и написал две книги...  Беше ми любопитно как ни вижда днес и защо казва:  "Важно е да знаеш кое е добро и кое е зло. Смесването им е прекият път към мрака. Не препоръчвам такъв..

обновено на 09.08.25 в 10:48

Изложба и концерт на женския камерен хор към АМТИИ

С юбилейна изложба и концерт камерният женски хор към АМТИИ чества 50 години от основаването си. Събитията ще продължат два дни. Концертът е тази вечер в Студио 1 на Радио Пловдив.  Освен живи изпълнения на камерната формация ще прозвучат и архивни записи. Изложбата посветена на 50-та годишнина също ще показва снимки и видеа още от първите години..

публикувано на 08.08.25 в 07:45

Деца от Асеновград създават голямо мозаечно пано с шевици

Какво могат да правят децата през лятната ваканция без да спират да усвояват нови знания? Да творят. Това е един от възможните отговори, който разширавяаме с художника и скулптор Георги Иванов - Жорж Трак.  Той работи с малка група деца от Асеновград и два пъти седмично редят шевици от хиляди малки фрагменти мозайка. За да създадат в края на..

публикувано на 07.08.25 в 10:45

БТР превземат Античния театър довечера

Легендарната рок група БТР ще има концерт на Античен театър в Пловдив тази вечер.  Той е  част от тяхното национално турне за 2025 г. То включва 10 големи концерта на летните сцени в 10 града в България. Групата отново е път, за да се срещне с феновете си из цялата страна.  Концертът в Пловдив тази вечер е от 21 часа.

обновено на 07.08.25 в 08:43

Преге - предаване за света на книгите, 02 - 08 август

В предаването за книги на Радио Пловдив на 02.08.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Пол Валери. Любителят на стихове. 232 стр., ок. 6А, Изток-Запад, 2025. Мария Сарагоса. Огнената библиотека. 544 стр., 5А, Емас, 2025. Ери де Лука. Три коня. 104 стр., 4А, колибри, 2025. Крис..

публикувано на 06.08.25 в 10:39