През месец юли и август художествена галерия „Владимир Димитров - Майстора” Кюстендил, гостува в художествена галерия „Станислав Доспевски” Пазарджик с изложба, включваща 42 живописни творби на 12 автора.
Изложбата носи наименованието „Майстора и кюстендилска изобразителна школа”. Официалното откриване ще бъде на 16 юли 2019 г. от 18:00 ч., изложбата ще продължи до 1 септември 2019 г.
МАЙСТОРА И КЮСТЕНДИЛСКА ИЗОБРАЗИТЕЛНА ШКОЛА
Явлението „Кюстендилска изобразителна школа“ няма общоприетия смисъл на понятието за художествена школа. То е възникнало вследствие на факта, че от един малък град, какъвто е бил Кюстендил в началото на ХХ век, са произлезли толкова много значими, ярки имена в изобразителното изкуство.
Безспорен фактор за това е присъствието на Владимир Димитров – Майстора.
През 1924 г. Владимир Димитров – Майстора се установява в с. Шишковци и около него спонтанно и естествено се обособява група от също така вдъхновени художници. Около Майстора се сплотяват всички кюстендилски творци. Те често му гостуват, работят заедно, беседват, учат се от него. По този начин въз основа на общи идейни и творчески принципи с тези на Майстора, без художниците да губят своята индивидуалност, израстват значими творци, които заедно с други наши художници определят националните измерения на изобразителното ни изкуство. По инициатива на Кирил Цонев през 1930 г. се създава Дружество на кюстендилските художници. Укрепена вече и организационно, тази група става известна в страната със свой творчески облик.
От началото на ХХ век до днес в град Кюстендил са работили и работят над 180 художници – живописци, скулптори, графици и дизайнери с висше художествено образование. Художниците Кирил Цонев, Владимир Григоров, Николай Дюлгеров, Борис Елисеев, Евтим Томов, Петър Рамаданов са учили и специализирали в престижни европейски академии. Това е дало основание Кюстендил да стане известен като Град на художници, а спецификата в творчеството им да оформи така наречената Кюстендилска изобразителна школа.
Настоящата експозицията включва както емблематични, така и по-рядко показвани творби на Майстора, избрани образци от колекцията на Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“, представящи творчеството на Стоян Венев, Мориц Бенционов, Кирил Цонев, Никола Иванов – Шаната, Асен Василиев, Николай Дюлгеров, Богомир Лазов, Райна Евтимова, Борис Колев, Любен Бояджиев, Борис Елисеев. Имената на изброените автори са пряко свързани с развитието на българското изобразително изкуство от първата половина на ХХ век. Чрез тази представителна извадка се пресъздава една цялостна картина на българската културна история и се акцентира върху значението на Кюстендил като град с утвърдени художествени традици.
Интервюто с Леон Бабачев директор на Хдожествена галерия „Станислав Доспевски” Пазарджик е в звуковия файл.
След изключително успешната премиера в Бургас, София и Перник, бургаския художник маринист Светозар Арнаудов – Зари ще представи „Пътешествията на един художник“ и пред пловдивската публика в НБ "Иван Вазов" в петък , заедно с редактора на книгите си – журналистът Христина Чопарова. Събитието ще се осъществява със съдействието на сдружение..
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..