Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всички вече са нащрек за АЧС, дано да не е твърде късно

Южна България засега не е засегната от заболяването, но превантинвните мерки срущу разпространението на болестта африканска чума по свинете се задълбочават - наблюдение на фермите, проверки в т.нар. "заден двор", където по селата се отглеждат животни за лично ползване, санитарен контрол, ограничаване на нерегламентираната търговия с животни и месо, както и включване на ловците в програма за намаляване на популацията на диви прасета - преносители на заразата.

Снимка

Според Петър Владов, който годишно отглежда 1500 прасета във фермата си в пазарджишкото село Братаница, проблемът е сериозен и ще се отрази на пазара както на живи животни, така и на  месо. 

Самият той е взел мерки да не допусне болестта на територията на стопанството си, но се опасява от безотоговорните малки собственици, ловци и търговци.

Снимка

По думите на Бойко Синапов, който оглавява сдружението "Обединени български животновъди" поблемът е, че отново вървим след проблема и така е по- трудно да се ограничат щетите, особено ако те стигнат до големите индустриални ферми. 

Според Синапов, включването на ловците в превантивните мерки е закъсняло. То е трябвало да се планира още преди две години, когато се видя, че оградата няма да спре влизането на заразени животни от Румъния.

Снимка

Д-р Васил Паница - председател на Ловно - рибарското дружество "Сокол" - Пловдив смята, че мерките, които сега взима държавата са адекватни, но проблемът е заложен у самите фермери, които не стриктни при подбора на фуражи за животните си. 

Точно от там влиза заразата, смята той. Д-р Паница обяснява, че вирусът не е опасен за хората, но трябва да се има пред вид, че като всеки вирус и този може да мутира.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57