Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Данните от НАП са в ръцете на всеки, който ги е поискал

Снимка: Капитал

За белите хакери, за пробива в системата на НАП и съответно изтеклите данни на над 5 милиона българи – интервю с Георги Гроздев, управител на "Вискомп", специализирана в уеб програмиране, изработване и поддръжка на уеб сайтове, уеб хостинг и реклама в интернет.

Това е логично следствие на години начин на разрабока на държавните системи. Няма системи, които да не могат да бъдат хакнати. За сигурността на една система, е необходима постоянна работа. Това е като да си поддържаш сградата, тя си иска постоянна поддръжка. Излизат нови атаки, нови проблеми, нови слабости по масово използваните системи. Тази постоянна поддръжка е като игра на тока и мишка – между лошите и добрите. Държавните институции понякога изостават и в края на деня биват хакнати.  Това заяви Георги Гроздев в интервю за Радио Пловдив по повод атаката срещу НАП и изтеклите данни на 5 милиона българи.

Той смята, че всяка една система съдържа в себе си слабости.

Може да се постигне едно достатъчно високо ниво на сигурност, което да затрудни евентуално външни играчи или хакери-любители, както ми се струва в този случай, да влязат и да вземат данните. Трябва да се направи максимално трудно, което не е невъзможно.

Полезен ход от изтичането на данните няма

Веднъж изтекли тези данни – те вече са достъпни за всички. Дори да си мислим, че могат да бъдат скрити – лошите хора ги имат със сигурност. Според мен подценяването на ефекта е сериозен проблем. Защото тези данни са взети от всеки, който ги е искал. Това е гарантирано. Може автоматично през интернет и през системите, които работят с лични данни, автоматизирано да пробват в голям мащаб пробиване или създаване на проблеми. Тъжното е, че няма много какво да се прави. Единственият начин това нещо да се предотврати, е чрез по-добра нотификация и следене на тези публични регистри, коментира Гроздев.

Цялото интервю с Георги Гроздев можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Тони Стойчева: Коалицията с ДБ е без алтернатива

"Опитът ми и това, която видях в последните 2 години, показва, че е много трудно да продължиш без политическа подкрепа и да направиш  тези промени, които са необходими на обществото".  Това каза по Радио Пловдив Тони Стойчева, кмет на пловдивския район "Централен", която от вчера е член на Изпълнителния съвет на партия "Продължаваме промяната"...

публикувано на 29.09.25 в 16:28

Корупцията по пътищата стига до екипа на Гроздан Караджов

Двама служители на ДАИ поискали рушвет от шофьорите на два британски камиона, превозвали техниката за концерта на Роби Уилямс. Случката е от събота преди концерта, но за нея в понеделник съобщи Институтът за пътна безопасност /ИПБ/. След като срамната история стана публично известна  министърът на транспорта Гроздан Карджов обяви, че двамата са..

публикувано на 29.09.25 в 16:09

Община "Марица" може да реши проблема с транспорта на Труд със свои автобуси

Обмисля се различен вариант на транспортна свързаност между община „Марица“ и Пловдив. До дни ще стане ясно как ще бъде решен проблема с транспорта до село Труд, заяви в програма „Ден след ден“ кметът на община „Марица“ Димитър Иванов.  Той подчерта, че отдавна се работи за решаване на траспортния проблем на село Труд, а и за още няколко села,..

публикувано на 29.09.25 в 15:29
Илия Кирчев

Цените се увеличават заради ръста на заплати и пенсии

За финансовата не/стабилност на страната, на фона на нарастващ дълг и предупрежденията от Международния валутен фонд (МВФ) – месеци преди приемането на страната в еврозоната, коментира финансовият експерт Илия Кирчев. Според него има напрежение върху държавните финанси, защото увеличението на заплатите на полицията и пенсиите идват..

публикувано на 29.09.25 в 11:00
Страхил Делийски

Липсата на кворум е неуспех на управляващото мнозинство

Неуспехът на сформиране на кворум, е неуспех на управляващото мнозинство да реализира един ефективен процес, който минава от Министерски съвет, през парламентарните групи и законотворчество. Това е знак, че парламентарното мнозиноство, вероятно - или не работи достатъчно хармонично и ефективно, или са преценили, че в момента нямат нужда от..

публикувано на 29.09.25 в 10:34