Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекарите-специализанти ще са като крепостни селяни


Здравният икономист Аркадий Шарков  коментира решението, което ще влезе в сила след 2 месеца, специализантите по медицина,  които са на държавна издръжка,   да останат да работят в България поне 3 години. Те ще работят там, където ги изпрати Здравното министерство.  Идеята е добра, но не е добре уредена.

Според Шараков, това решение е по-скоро с негативно - дълготраен оттенък, отколкото с позитивен. 

Той сравни ситуацията, в която ще бъдат поставени младите лекари, с времето от преди 89-та година с практиката на преразпределенията и  определи  специализантите като крепостни селяни

Шарков заяви, че това няма да реши проблема с липсата на лекари в много региони на страната, а напротив, те ще намалеят до минимум.

Той  подчерта, че  това решение ще се отрази и на качеството на самото обучение, ако младите лекари са принудени да отидат в малки болници, в които не работят първокласни лекари, то и обучението  ще бъде с това качество. Известно е, че в големите областни градове са по-добрите лекари и това се отразява и на качеството на обучението. 

Важен аспект по темата е и въпросът за специалностите- проблемът е за тези, които  не са добре платени, като анестезиолози, патонатаоми и пр.  и в този случай разграничението между общински и частни болници не е от водещо значение. Там почти няма пари и липсват кадри.

Качеството на медицинската грижа не е лъскавото, а нивото на качество на лекарите.

Друг е въпросът с броя на болниците у нас и колко от тях трябва да се закрият и преструктурират, защото в някои места, болниците работят като социални домове. 

Работещият вариант според Шараков е самите болници да сключват договорите и заплащат на специализантите, както е  практиката във Великобритания и други западни държави. Там на специализантите заплаща не държавата, а частни компании. Затова, според Шарков, ако у нас на специализантите се заплаща не от държавата, както досега, а от болниците, в които ще се специализира, но без здравни пътеки и пр. ограничения, само това може да реши проблемът.

 Въпросът е, че у нас това не е възможно. Необходимо е политическо решение, а такова няма. 

Цялото интервю с Аркадий Шарков е в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Село Манастир с иск до КЕВР и ЕВН за липсата на ток по Коледа

Десетки жители на село Манастир в община Лъки изпратиха колективен иск до КЕВР и ЕВН за това, че 10-тина дни по Коледа останаха на тъмно и студено. Днес кметът на селото Милена Иванова е подала жалбата до енергийния регулатор, подкрепена от подписка с 95 души в електронен вид.  „От 21 декември до 30 декември бяхме без ток, за нас беше..

публикувано на 06.01.25 в 13:25

Стотици българи почетоха паметта на Христо Ботев в Калофер

Стотици българи от цялата страна се включиха в честването на 177-та годишнина от рождението на поета-революционер Христо Ботев в родния му град Калофер. Тържеството започна с военен ритуал за полагане на цветя пред паметника на Ботев и майката на поета Иванка Ботева в националния музей "Христо Ботев".  По традиция с изпълнението на първото..

публикувано на 06.01.25 в 12:56

В Пловдив откриха училището на бъдещето

„Днес откриваме училището на бъдещето!“ – с тези думи министърът на образованието и науката Галин Цоков приветства учениците и ръководството на Основно училище „Екзарх Антим Първи“ в Пловдив. С официална церемония бе открита изцяло модернизираната сграда на училището и новият му физкултурен салон.  Обновената училищна сграда разполага с 22 класни..

публикувано на 06.01.25 в 12:20
Ружа Смилова

Вървим към нови извънредни парламентарни избори

Оптимизмът на Новата година винаги ни кара да даваме кредит на доверие на политическите играчи, а и на всички около нас. Но това, че нямаше много новини около преговорния процес, не даваше кой знае колко обнадеждаващи сигнали. Това заяви политологът Ружа Смилова, която коментира информацията, че ГЕРБ-СДС спират преговори за съставяне на редовен..

публикувано на 06.01.25 в 10:40

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45