Здравният икономист Аркадий Шарков коментира решението, което ще влезе в сила след 2 месеца, специализантите по медицина, които са на държавна издръжка, да останат да работят в България поне 3 години. Те ще работят там, където ги изпрати Здравното министерство. Идеята е добра, но не е добре уредена.
Според Шараков, това решение е по-скоро с негативно - дълготраен оттенък, отколкото с позитивен.
Той сравни ситуацията, в която ще бъдат поставени младите лекари, с времето от преди 89-та година с практиката на преразпределенията и определи специализантите като крепостни селяни.
Шарков заяви, че това няма да реши проблема с липсата на лекари в много региони на страната, а напротив, те ще намалеят до минимум.
Той подчерта, че това решение ще се отрази и на качеството на самото обучение, ако младите лекари са принудени да отидат в малки болници, в които не работят първокласни лекари, то и обучението ще бъде с това качество. Известно е, че в големите областни градове са по-добрите лекари и това се отразява и на качеството на обучението.
Важен аспект по темата е и въпросът за специалностите- проблемът е за тези, които не са добре платени, като анестезиолози, патонатаоми и пр. и в този случай разграничението между общински и частни болници не е от водещо значение. Там почти няма пари и липсват кадри.
Качеството на медицинската грижа не е лъскавото, а нивото на качество на лекарите.
Друг е въпросът с броя на болниците у нас и колко от тях трябва да се закрият и преструктурират, защото в някои места, болниците работят като социални домове.
Работещият вариант според Шараков е самите болници да сключват договорите и заплащат на специализантите, както е практиката във Великобритания и други западни държави. Там на специализантите заплаща не държавата, а частни компании. Затова, според Шарков, ако у нас на специализантите се заплаща не от държавата, както досега, а от болниците, в които ще се специализира, но без здравни пътеки и пр. ограничения, само това може да реши проблемът.
Въпросът е, че у нас това не е възможно. Необходимо е политическо решение, а такова няма.
Цялото интервю с Аркадий Шарков е в звуковия файл.
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..