Той отличи факта, че за първи път за поста има кандидат от средите на прокуратурата, тъй като досегашните главни прокурори не са влизали в съдебна зала като прокурори. Иван Татарчев бе адвокат, Никола Филчев - професор по право и академичен учен, такъв бе и проф. Борис Велчев, а Сотир Цацаров - съдия по наказателни дела. За първи път има вътрешно съгласие в самата прокурорска колегия по отношение на номинациите, а така не беше по времето, когато бе излъчен Цацаров. Самият факт, че има само 1 кандидат, определя кой ще бъде следващият главен прокурор, обясни Гълъбов.
Бе изгубено време за безсмислени консултации, за сметка на смислен дебат за това дали ни е необходим в същия вид мандатът на главния прокурор, който е много дълъг (7-годишен). В началото на промените това бе необходимо, за да се гарантира стабилността на прокуратурата, сега вече не е така, както и част от неговите правомощия вече нямат смисъл, посочи политологът.
Ако министър Кирилов бе направил алтернативна кандидатура, означава, че зад нея стои правителството, а това носи още критики за намеса на изпълнителната власт в съдебната. Затова разбирам, че последва единното становище на ВСС, каза доц. Гълъбов.
На протестите има опасения за стила на прокуратурата, която започна да изгражда Иван Гешев - по-твърда и по-активна роля на Спецпрокуратурата. Сред протестиращите има и много мнения, че това би създал сериозни опасения за защита правата на гражданите и риска от целенасочено действие срещу определени хора и среди. Предстои да видим докъде ще се стигне, но да не забравяме, че водеща роля има съдът. Не мисля, че ще се стигне до радикални действия от страна на прокуратурата, допълни доц. Антоний Гълъбов.
Относно политическите послания на протестиращите - да не забравяме, че предстоят местни избори, които ще са вероятно тежки, с непочтени кампании, посочи политологът.
Цялото интервю на Елена Крушкова с доц. Антоний Гълъбов е в прикачения файл.
Все повече партии и организации заявяват, че искат касиране на извънредните парламентарни избори на 27 октомври заради съмнения в изборния процес. Налице е и първото внесено искане за касиране от сдружение БОЕЦ. Темата коментира в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив конституционалистът д-р Орлин Колев. ГД БОЕЦ внесе жалба за касиране на..
Ние сме в ситуация, в която изходът не е много ясен. Ако няма разглеждане на резултатите от част от секциите, общесвото ще остане с впечатление, че нещо се крие или замита под килима. Ако се стигне до тотално касиране на резултатите, България ще изглежда в много негативна светлина. Малко е шизофренично политически партии да искат касиране на..
След като Асоциацията на индустриалния капитал в България изрази сериозна загриженост, че определянето на минималната работна заплата на база на "примитивна и грешна формула" създава неблагоприятни последствия за българската икономика, тя внесе жалба до ВАС за отмяна на постановлението, с което МРЗ от началото на 2025 г. в страната става 1077 лв...
В продължение на няколко дни електронните табла на спирките не работеха заради сериозен технически проблем. На 30 октомври те угаснаха, според общината - поради технически причини. От общинското предприятие „Организация и контрол на транспорта“ обясниха, че се работи за възможно най-бързото отстраняване на проблемите и препоръчаха на..
Отдавна сме се подготвили с проекта за банята на ул. "Съборна" 18, който е съгласуван с Министерството на културата. Точно преди една година кандидатствахме с проектното предложение и се радваме година по-късно, че сме одобрени“. Това заяви директорът на ОИ „Старинен Пловдив“ доц. Елена Кантарева за отпуснатите от МК средства в размер на..