Той отличи факта, че за първи път за поста има кандидат от средите на прокуратурата, тъй като досегашните главни прокурори не са влизали в съдебна зала като прокурори. Иван Татарчев бе адвокат, Никола Филчев - професор по право и академичен учен, такъв бе и проф. Борис Велчев, а Сотир Цацаров - съдия по наказателни дела. За първи път има вътрешно съгласие в самата прокурорска колегия по отношение на номинациите, а така не беше по времето, когато бе излъчен Цацаров. Самият факт, че има само 1 кандидат, определя кой ще бъде следващият главен прокурор, обясни Гълъбов.
Бе изгубено време за безсмислени консултации, за сметка на смислен дебат за това дали ни е необходим в същия вид мандатът на главния прокурор, който е много дълъг (7-годишен). В началото на промените това бе необходимо, за да се гарантира стабилността на прокуратурата, сега вече не е така, както и част от неговите правомощия вече нямат смисъл, посочи политологът.
Ако министър Кирилов бе направил алтернативна кандидатура, означава, че зад нея стои правителството, а това носи още критики за намеса на изпълнителната власт в съдебната. Затова разбирам, че последва единното становище на ВСС, каза доц. Гълъбов.
На протестите има опасения за стила на прокуратурата, която започна да изгражда Иван Гешев - по-твърда и по-активна роля на Спецпрокуратурата. Сред протестиращите има и много мнения, че това би създал сериозни опасения за защита правата на гражданите и риска от целенасочено действие срещу определени хора и среди. Предстои да видим докъде ще се стигне, но да не забравяме, че водеща роля има съдът. Не мисля, че ще се стигне до радикални действия от страна на прокуратурата, допълни доц. Антоний Гълъбов.
Относно политическите послания на протестиращите - да не забравяме, че предстоят местни избори, които ще са вероятно тежки, с непочтени кампании, посочи политологът.
Цялото интервю на Елена Крушкова с доц. Антоний Гълъбов е в прикачения файл.
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължанието да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след зъвършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...