Пи Ес Архитекти с ръководител архитект Пенка Станчева спечели конкурса за новия лабираторен блок на Българската Антарктическа база. В състезанието с 8 точки зад нейния проект остана аржентински колектив.
Това, че печеля конкурса бе много приятна изненада. Няма да крия, че се радвам. Това ще е трудна и отговорна задача, но в екип с колегите проектанти и с опита на българските полярници смятам, че ще се справим успешно, разказва в интервю за радио Пловдив арх. Станчева от Чили, където рабготи и живее от година.
Това, което ще отличава нашата база е, че ще бъде като дом, допълва Станчева.
Ще е с човешки облик, по-скоро скромна. Няма да се търсят „специални ефекти“ тип „космически кораб“. Идеята е да е практична, функционална, удобна. Моето разбиране е, че да се строи в подобна чиста среда изисква намесата да е по-скоро в контекста на човешкия мащаб, изисква премереност, известна скромност. Тава, което нашите полярници постигат при сегашните условия на работа е достатъчно доказателство за важността на присъствието ми в Антарктика. Не смятам, че чрез архитектурата на новата ни постройка трябва да се търси да се впечатли света. По-скоро ще се радвам с екипа, с който ще работим, да създаден технологично смислена сграда от съвременен тип.
Архитектурата е продължение на съществуващите постройки – идеята на новия проект е да обедини темите от двата съществуващи обема в един нов. Така старите и новите сгради ще придобият обща визията и ще се превърнат в един общ комплекс. Колкото до червеният цвят – той е характерен за сградите на тези географски ширини, вероятно за да се забелязват от далече.
Сградата ще е с метална конструкция и с термопанели. Начинът ще се преодолеят суровите условия на този континент е да се изберат така материалите, че топлинните загуби да са възможно най-ниски. Отоплението ще е от особена важност и за изборът на типа отопление ще обект на детайлно обсъждане. Друга важна тема, която ще влияе на работното проектиране ще е логистиката. Транспортът и монтажа ще са от особена важност за този проект.
Оттук нататък предстои работно проектиране. И много работа. Тя ще започне още следващата седмица, макар и достанционно, арх. Станчева ще започне разговори с екипа си. Следват дебати, брейнсторм... От Чили арх. Станчева говори и за Пловдив.
Вероятно подсъзнателно историята и културата на родния ми град ми е повлияла. Но днес се чувствам Пловдивчанка, обитаваща и работеща в различни точки на света. За града ни, както и за цялата ни държава, си пожелавам да се появят смислени и отговорни управници, които да са човеци, да мислят и да се вълнуват, да милеят за градовете, които управляват. Иска ми се да вярвам в чудеса, макар те да се случват рядко.
По думите й, Пловдив, за нея винаги е бил столица на културата, град с огромен потенциал и вярва, че все още някои от щетите, които са му нанесени, могат да бъдат преодолени. А от баща си - Лука Станчев - казва, че е научила да пази независимостта си и да бъде свободна.
Той докрай остана свободен човек. Въпреки че се занимаваше с проекти, свързани с историческа памет, които навлизаха в политически дебат, успяваше да балансира. Тази негова емоционалност и независимостта от обстоятелства, хора, факти, и преследване на целта докрай - това остана у мен от него.
Професионалният път на арх. Пенка Станчева започва с обучение в ВИАС (УАСГ) София, преминавайки през Санкт Петербург, Бордо и Венеция. Веднага след дипломирането си през 1995 г. стартира самостоятелна практика. Автор е на многобройни проекти на сгради и интериори, работи и в сферата на интериора и дизайна. Съвместявайки пътувания с работа, през последните години реализира проекти в Берлин, Париж и на Тайландския остров Ко Самуи. Най-новият й проект за 2018 г. е в Сантиаго де Чили и се реализира в момента.
Стилът й е разпознаваем заради прецизните комбинации на материали и обеми, чувството за мярка и дискретната намесата в пространствата по начин, оставящ място за присъствие на обитателя му. Носител е на множество награди, по-важните от които са: 2017 - „Silver Design Award“ в конкурса A Design Award; 2011 - „СГРАДА НА ГОДИНАТА“ на 2011 година за сградата, известна като „Къщата на Яблански”, София, България; 2008 - СПЕЦИАЛНАТА НАГРАДА на BAUMIT за дългосрочно партньорство, 2007, 2010 - „ИНТЕРИОР НА ГОДИНАТА” на сп. Наш Дом, 2002 - „КЪЩА НА ГОДИНАТА” на сп. Идеален дом.
От 2005 до 2009 година е главен редактор на Home Style - приложение за интериор и дизайн към седмичника вестник Капитал. От 2012 година насам е гост-лектор в курса „Практикуване на професията“ пред студентите по архитектура в във УАСГ, София. В лекциите си показва детайли „от кухнята“ на проектирането.
От 2000 г. до 2003 г. ръководи от българска страна международна програма RADAR за обмен на млади автори, работещи в областта на изкуството и новите визии /инсталации, фотография, др./, която е част от Европейската програма КУЛТУРА 2000. Работите по проекта са представени на Биеналето за съвременно изкуство във Венеция през 2003 година.
В разгара на лятото – колко харчат българите за почивката си и какъв сезон отчитат хотелиери и ресторантьори? Според директора на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов, това лято се очакват рекорди по брой туристи, най-вече от немския пазар. "Имаме увеличение на седалките, т.е. самолетните полети, към България от..
Единайсетокласникът от Математическата гимназия в Пловдив Велислав Джелепов спечели бронзов медал от второто издание на Международната олимпиада по изкуствен интелект, която се проведе от 2 до 9 август в китайската столица Пекин. В състезанието участваха близо 80 отбора със 310 състезатели от 63 държави. То е признато за най-престижното ученическо..
Обществената поръчка за линиите от областната траспортна схема е готова и тя ще бъде обявена през следващата седмица. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Димчо Йоргов, директор на Общинско предприятие „Организация и контрол на транспорт“. До средата на септември се очаква да бъдат отворени офертите, а поръчката включва 17 линии...
България по пътя на еврото . До колко основателни са опасенията на част от българите? Финансистът Светозар Гледачев е наш събеседник по темата. Гледачев смята, че управляващите не се справят с кампанията по разясняване за въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г. Финансовият анализатор подчерта, че всичко е проформа, като политиците "хвърлят..
Единственият вариант за справяне с шарката по дребните преживни животни е ваксинацията и заявихме това категорично още преди месец. Сега огнищата се увеличават, животните се евтаназират и не можем да продължим така, тъй като ако се забавим ще изгубим поголовно стадата , заяви в интервю за Радио Пловдив председателят на Националната асоциация на..