Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повечето стопани в Пазарджишко са умъртвили доброволно прасетата си

Снимка: БГНЕС

По-голямата част от стопаните в Пазарджишко са умъртвили доброволно отглежданите от тях прасета в личните си стопанства. Има и такива, които на този етап категорично отказват да изпълнят разпоредените мерки за борба с африканската чума. Напрежението в района не спада.

Пазарджишките кметове изпълняват ангажимента, който в петък поеха пред премиера Бойко Борисов. Агитацията за ликвидиране на домашните прасета е в ход, но все още част от хората се съпротивляват. Кметът на село Юнаците Стоян Кузев:


"Напрегнати са хората, ядосани са, в селото обаче пак ги убеждавам, че трябва да се заколят. Ако дойде чумата, три години подред ще има карантина, няма да гледат прасета".

Според Стоян Кузев драстичните мерки срещу африканската чума ще се отразят на предстоящите местни избори:

"Няма да гласуват хората, категорично казаха, че за никой няма да гласуват".

Такава е картината и в останалите 30 села в пазарджишка община, които попадат в 20-километровата санитарна зона.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Завърши ремонтът в Основно училище „Райна Княгиня"

Община Пловдив завърши в срок мащабния ремонт на Основно училище „Райна Княгиня", съобщава ресорният заместник-кмет Владимир Темелков в мейл до медиите. Ремонтът обхващанова топлоизолация и обновена фасада,  окачени тавани, нови инсталации, модерни санитарни възли на четири етажа. Седем класни стаи са с нови настилки, изграден е и нов..

обновено на 08.09.25 в 13:31

Част от улица се затваря за ремонт

Авариен ремонт на ВиК инфраструктурата и рехабилитация на пътната настилка на част от ул. „Месемврия“ започва днес.   По време на строително-монтажните работи ще се подменят водоснабдителните и канализационни тръби на ул. „Месемврия“, в зоната от кръстовището с ул. „Славянска“ до кръстовището с бул. „Санкт Петербург“. След това ще бъде..

обновено на 08.09.25 в 13:31

Православната църква отбелязва Рождество Богородично

Православната църква отбелязва днес празника Рождество Богородично. Денят, в който се е родила Света Дева Мария, е известен в народната традиция като Малка Богородица.  Това е и един от най-големите празници в църковния календар. Малка Богородица е и сред  най-предпочитаните празници, на който се провеждат събори из цялата страна.  Хасково..

обновено на 08.09.25 в 13:31

Кола се блъсна в жилищен вход в Асеновград

Кола се вряза в жилищен вход в Асеновград, малко пред 2:00 часа тази нощ. Инцидентът е станал на бул. "България" . Няма пострадали, предаде БНТ. Сблъскали са се два автомобила, като единият е изхвърчал от пътното платно и се е блъснал във вратата на блока. Катастрофата се е разминала само с материални щети, съобщиха от полицията в Пловдив...

публикувано на 08.09.25 в 13:30

Пълно лунно затъмнение и пълнолуние ни очакват тази вечер

Тази вечер, 7 септември 2025 г., ще станем свидетели на рядко и впечатляващо небесно явление — пълно лунно затъмнение ("кървава луна") и пълнолуние. То ще започне с полусянчестата фаза около 19:26 ч. , след което пълната фаза стартира около 20:30 ч. . Максимумът на затъмнението ще настъпи между 21:11 ч. и 21:12 ч. , когато Луната..

публикувано на 07.09.25 в 15:59