Проф. Георги Георгиев, директор на Център за оценка на риска по хранителната верига коментира проблема и възможностите за справяне с болестта.
Африканската чума по свинете не подмина България, като започна от Белгия завърши в Камбоджа, Лаос и продължи през Китай. Епизоотичният фронт на болестта е около 16 000 км. Само във Виетнам са убити 1 мил. прасета, а в Китай са съсредоточени половината прасета на света. В Румъния огнищата са 1700, а нашите свинекомплекси са струпани в Североизточна България.
Сега е моментът да се отстранят прасетата и да заглъхне процесът на болестта. После ще търсим начин да реорганизираме кочините, които нямат биосигурност. Ще се изработи нова стратегия да се живее с вируса, защото го има в дивата природа и трябва да се пазим с някакви изисквания. Всеки един регистриран обект ще трябва да отговаря на съответни изисквания.
Моята задача е да бия камбаната преди да се счупи гърнето.
Центърът следи тази епизоотия от 2011 година. Само за миналата година има над 30 студии написани и две научни становища. В началото на годината във Варна казах на всички производители и познах, че вирусът ще влезе в Словакия и ще стигне до Китай. Възможно е да държим юздите и да контролираме състоянието. Науката и практиката показват, че животни трябва да се гледат само при условия, опазени от вируса. Пример е Литва, която има големи свинекомплекси, малки свинепроизводствени единици с биосигурност , като огнищата са 13. Една държава може да си позволи 13, но не 300 огнища.
Интервюто с проф. Георги Георгиев е в звуковия файл.Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..