Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

При строги мерки заради африканската чума по свинете

Открива се ловът за пернат дивеч

Днес се открива ловът на дребен пернат дивеч. Ловците ще могат да отстрелват пъдпъдъци, гургулици, гривяк, горски бекас и обикновена бекасина.

И тази година ще важат определените дневни норми за отстрел от един ловец, които са до 15 пъдпъдъка, а за всички останали: гургулици, гривяк, горски бекас и обикновена бекасина - до 10 броя. 

Заради усложнената епизоотична обстановка в страната и опасността от разпространение на вируса на африканската чума по свинете, Изпълнителната агенция по горите забранява лова в ловностопанските райони, попадащи в инфектираните зони около обявени случаи на африканска чума по дива свиня

Заради доказаните случаи на диви свине, болни от АЧС, се забранява ловът в 20-километровата зона край доспатското село Змеица и в района над Еко хотел „Здравец“.

От земеделското министерство призовават ловците в края на ловния ден задължително да дезинфекцират обувките, облеклото и автомобила си. Остатъците от храна и опаковки от различни продукти не трябва да се изхвърлят сред природата, а да се прибират от ловуващите, защото това също е начин за пренасяне на болестта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдивски учен e удостоен със световен медал, присъждан досега само 8 пъти

Професор  Славик Табаков получи почетния  европейски медал по медицинска физика /EFOMP/ в Международния център по теоретична физика в италиянския град Триест.  Наричан е от колегите си "Шампионът по медицинска физика". От основаването на Европейската федерация по медицинска физика през 1980 г. до сега този медал е даван само 8 пъти. Той се се връчва на..

публикувано на 25.07.25 в 15:12

Пловдивският съд остави в ареста фалшификаторите на пари

Съдът остави с мярка постоянен арест всички шестима обвиняеми от ОПГ-то за пласиране на фалшиви пари. Според магистратите, ако са на свобода, има  опасност да извършат други престъпления.  Решението на първата съдебна инстанция подлежи на обжалване.  Съдията нареди да се осигури медицинска помощ на нуждаещите се в ареста. Припомням, че по време на..

публикувано на 25.07.25 в 14:37

Три фирми поискаха да санират сградата на бившия Партиен дом

Три фирми подадоха оферти за участие в обществената поръчка за саниране на инженеринг на бившия Партиен дом в Пловдив. Максималната стойност на ремонта, включващ проектиране, строителни дейности и надзор е  7 849 280 без ДДС, а с него - 9 милиона 419 хиляди лева. Най- ниската предложена цена е 7 612 532, а най- високата  7 841 308 лева...

публикувано на 25.07.25 в 14:31

Обвиняема от групата за фалшиви пари припадна в съдебната зала

В Окръжния съд в Пловдив започна заседанието за мярката за неотклонение на задържаната престъпна група за пласмент на фалшва валута. В съдебната зала стана ясно, че тарторът се казва Амин Алиханов, а участниците са Юлиян Атанасов, Рамазан Ариф, Георги Борисов- Кюфтето, Милка Милкова и Троянка Атанасова.  В пледоариите си техните адвокати избягват да..

публикувано на 25.07.25 в 13:51

Спират стрелбите на полигона край Червен заради опасност от пожари

Спират стрелбите и военни стрелкови обучения на полигона в село Червен и на територията на цялата община Асеновград. Решението е на командир на IV Артилерийски полк полк. Красимир Ташев и кмета Христо Грудев.  Целта е да се намалят до минимум всички предпоставки за пожари и да се избегне възникването на огнища в близост както до жилищни райони,..

публикувано на 25.07.25 в 12:49