Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не само насилени жени, но и мъже търсят помощ от експерти

| обновено на 14.08.19 в 09:58

През последните 2 месеца има голям ръст на хора, които търсят помощ в нашия консултативен център за превенция на домашното насилие. Поне по 3-ма души на ден - и мъже, и жени, идват за консултации, разказаха Рада Еленкова и Анна Главинова, координатори на проекта „Знания за промяна“ на фондация „Джендър алтернативи“.

Той е насочен към уязвими групи от населението, с фокус към ромските жени. С помощта на ромски медиатор двете консултантки са провели информационни дни в Столипиново, за да запознаят жените с институциите, съдебната система и техните права.

В тази общност домашното насилие е нормализирано, жените и децата често растат в такава обстановка и не го разпознават. Понякога полицаи идват по сигнал, предупреждават насилника, но не издават протокол от посещението. Лекари също не издават медицинско, защото не искат да свидетелстват в съда на по-късен етап. Така жертвата няма доказателства за домашното насилие, а често е безработна и/или обвързана с кредити, разказаха Рада Еленкова и Анна Главинова.

Не само жени търсят подкрепа, все по-често и мъже се обръщат към нас за помощ. При тях психическото насилие и социалната изолация са водещи, подчертаха консултантките. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28