Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Горещо лято в Археологическия музей в Пловдив

Ръст от 45% на посетителите

| обновено на 16.08.19 в 10:37

В годината, когато Пловдив е европейска столица на културата, интересът към Археологическия музей в Пловдив се е повишил чувствително и от българи, и от чужденци. Това разказа в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив екскурзоводът Екатерина Илиева.

Ръстът в сравнение с предходната година е 40-45%. Дължи се най-вече на изложбата „Преоткритият свят на стара Европа“ с петте златни съкровища.

По думите й, ръст се отчита и при индивидуалните, и при груповите посещения. Увеличил се е интересът от учениците, както и от групите, които се самоорганизират от различни места в страната. Семействата също са увеличили посещенията си в музея.

Хората най-често питат дали това са оригиналите. Явно не могат да повярват, че могат да се докоснат до оригинала на Панагюрското златно съкровище.

През лятото се отчита интерес и към беседите, които музеят стартира още  през месец април като инициатива. Те са безплатни и се провеждат под наслов “Археология за всеки“ със стремеж музеят да се сближи с публиката. Екатерина Илиева, която подготвя и представя беседите, споделя за тях:

В момента от около 2 месеца темите се избират от нашите посетители. Изключително интересна ще е беседата на 17 август с тема „Как се правят разкопки в градска среда“. Става дума за спасителните разкопки. Ще разясним по какъв начин се провеждат, какви са тънкостите, как се правят, ще покажем новини оит кухнята.

В други от беседите през лятото са развенчани някои от митовете за Панагюрското златно съкровище, разказана е историята за откриването на Вълчитрънското злато, говорено е за водоснабдяването на Филипопол и навлизането на християнството в нашия свят.

Лятото за Археологическия музей е горещо, посетителският интерес не спира.

От началото на годината досега през залите му са преминали 15-16 хиляди души като около 6 хиляди са чужденци. През септември за Нощта на музеите и галериите се подготвя и нова временна изложба. Екатерина Илиева разкри, че тя ще е свързана с миналото на Пловдив и на Археологическия музей, Исторически паметници и художествени старини, запазени от пловдивските семействасъсредоточавайки се върху  темата за дарителството и за желанието на хората да създават заедно своята общност.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“ такава...

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12