Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Горещо лято в Археологическия музей в Пловдив

Ръст от 45% на посетителите

| обновено на 16.08.19 в 10:37

В годината, когато Пловдив е европейска столица на културата, интересът към Археологическия музей в Пловдив се е повишил чувствително и от българи, и от чужденци. Това разказа в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив екскурзоводът Екатерина Илиева.

Ръстът в сравнение с предходната година е 40-45%. Дължи се най-вече на изложбата „Преоткритият свят на стара Европа“ с петте златни съкровища.

По думите й, ръст се отчита и при индивидуалните, и при груповите посещения. Увеличил се е интересът от учениците, както и от групите, които се самоорганизират от различни места в страната. Семействата също са увеличили посещенията си в музея.

Хората най-често питат дали това са оригиналите. Явно не могат да повярват, че могат да се докоснат до оригинала на Панагюрското златно съкровище.

През лятото се отчита интерес и към беседите, които музеят стартира още  през месец април като инициатива. Те са безплатни и се провеждат под наслов “Археология за всеки“ със стремеж музеят да се сближи с публиката. Екатерина Илиева, която подготвя и представя беседите, споделя за тях:

В момента от около 2 месеца темите се избират от нашите посетители. Изключително интересна ще е беседата на 17 август с тема „Как се правят разкопки в градска среда“. Става дума за спасителните разкопки. Ще разясним по какъв начин се провеждат, какви са тънкостите, как се правят, ще покажем новини оит кухнята.

В други от беседите през лятото са развенчани някои от митовете за Панагюрското златно съкровище, разказана е историята за откриването на Вълчитрънското злато, говорено е за водоснабдяването на Филипопол и навлизането на християнството в нашия свят.

Лятото за Археологическия музей е горещо, посетителският интерес не спира.

От началото на годината досега през залите му са преминали 15-16 хиляди души като около 6 хиляди са чужденци. През септември за Нощта на музеите и галериите се подготвя и нова временна изложба. Екатерина Илиева разкри, че тя ще е свързана с миналото на Пловдив и на Археологическия музей, Исторически паметници и художествени старини, запазени от пловдивските семействасъсредоточавайки се върху  темата за дарителството и за желанието на хората да създават заедно своята общност.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В "Срещите" за особеностите на българската народопсихология

Въпросът на "Срещите" тази събота е: "Защо сме такива?" Справка - подмолите на историята.  Своите наблюдения споделят философът Тони Николов, писателят Владимир Зарев и богословът Петър Граматиков. Слушайте, интересно е!

обновено на 28.09.24 в 10:17

"Галактическа фантазия" на Георги Черкин в Античния театър

Концертът – спектакъл „Галактическа Фантазия“ на пианиста Георги Черкин ще бъде представен на сцената на Античния театър в Пловдив от 20 часа тази вечер. Това е първият авторски концерт за пиано и оркестър на Георги Черкин, който ще бъде изпълнен с младите музиканти от „Тайният Оркестър“.  ''Галактически концерт'' е симфонична поема с космически..

публикувано на 28.09.24 в 08:07

С Ваня Николова и "Забравени легенди" по пътищата на доброто

Историкът и журналист от Пазарджик Ваня Николова е готова с втората си книга, която предстои да бъде отпечатана до месец.  В нея, под заглавието “Забравени легенди“ тя e събрала различни материали, свързани не само с интересни места в Пазарджишко, както направи в първата си книга, но пише и за своите впечатления и познания, свързани с..

публикувано на 27.09.24 в 16:56

Станимир Видев с изложба в "Червеното пони"

Изложба живопис на Станимир Видев се открива в пловдивската галерия „Червеното пони“ в Стария град.  Авторът е нарекъл експозицията си „Почти абстрактно“.

публикувано на 27.09.24 в 06:27

Пловдив е домакин на "Фасада видео фестивал"

Днес започва 15-ото издание на международния фестивал за късометражно кино и видео арт „Фасада видео фестивал“ , съобщават организаторите от сдружението „Изкуството днес“.  Мястото на прожекциите, по традиция, е в Лапидариума в Стария град на Пловдив. Тази година програмата включва 32 творби от 21 държави. Журито направи своя избор измежду..

публикувано на 27.09.24 в 06:23