Откриването на Епископската базилика на Филипопол се отлага за края на октомври или през ноември. Това става ясно от хода на строително-монтажните работи на големия обект, който се изпълнява от фондация „Америка за България“ и Община Пловдив.
През тази седмица започна монтирането на колонадите вътре в базиликата и в атриума. Колоните са реставрирани и се поставят на целия южен стилобат /основа/, част от които са оригиналите от IV-V век, каза арх. Николай Трайков от фондация „Америка за България“. Той подчерта, че повечето са възстановки на колони и са експонирани в целия си ръст. На първото ниво ще се видят 11 възстановени колони. Частично ще бъдат възстановени и колоните на северния стилобат.
На втория етаж на сградата екипът на доц. Елена Кантарева вече експонира най-интересното пано със 70 вида птици и мозайката със сцената на извора на живота. На т.нар.а рхеологическо ниво - ин ситу са мозайките от IV век, и ще могат да се видят от двете страни на експозиционното пространство на първия етаж.
Паралелно екипите работят и по мраморната чешма в двора, където през 250 г.е бликал фонтан, който няма как да бъде експониран. Възстановяваме хипотезата, оригиналът е от мраморни късове по тон, тон и половина, като основата е солидна и нова, каза инж. Константин Константинов от фирмата изпълнител.
Надписът на стелата, който е най-големият открит от Филипопол и доказва епископския характер на базиликата, ще бъде показан в атриума, уточни арх. Трайков, който е и проектант на обекта.
Входът на базиликата е от запад, минава се през първото ниво, след което по спираловидна рампа посетителите се качват на втория етаж. В момента се монтира специално музейно осветление, паралелно на първо ниво влиза светлина и от абсидата. Базиликата през IV век е била на един етаж, каза архитектът и допълни, че всички намерени артефакти говорят за този факт.
Вече има изграден 3D-модел на раннохристиянската базилика, който се базира на факти и архитектурни елементи. Днес ние показваме базиликата на два етажа, за да се експонира в максимална степен всичко разкрито от археолозите, уточни арх. Трайков.
В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” . За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..
Сборникът "Shining Wind/Сияен вятър" е издание на Британското хайку общество. Той ще бъде представен в събота, на 30 ноември, в Конуей Хол, емблематична сграда за британската столица. В нея се провеждат културни събития, книжни панаири, поетични рецитали, срещи на поетични, философски и културни общества. Антологията ще представят..
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света..
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
„Гласът на Страдивариус“ – Красимира Стоянова и 300-годишната цигулка на Страдивариус на Светлин Русев ще звучат за първи път в Пловдив в концерт от Музикалния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“ в Епископската базилика на Филипопол. Оперната прима Красимира Стоянова, известна с красотата и изяществото на своя тембър и младият..