Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мраморна чешма и колонади монтират на Голямата базилика

| обновено на 29.08.19 в 11:12
4
3D възстановка на Епископската базилика
Снимка: фондация "Америка за България"

Има истории, които устояват на времето, за да бъдат разказвани отново и отново. Често е нужно да събираме парченца, за да ги свържем в един общ разказ, да станат едно цяло.

По същия начин археологът Жени Танкова, реставраторът Елена Кантарева и епиграфът Николай Шаранков заедно със своите екипи години наред изследват Епископската базилика на Филипопол, събират историята ѝ камъче по камъче, пишат от фондация "Америка за България" на страницата за големия археологически обект на Пловдив.

Откриването на Епископската базилика на Филипопол се отлага за края на октомври или през първата половина на ноември. Строителството започна на 14 септември миналата година и трябваше да е готова за 26 септември. 

Ходът на строително-монтажните работ леко се забави заради сложността на цялостния проект, който се изпълнява от фондация „Америка за България“ и община Пловдив. През тази седмица започна монтирането на колонадите вътре в базиликата и в атриума. Паралелно се изпълнява и мраморната чешма в двора.  

През тази седмица започна монтирането на колонадите вътре в базиликата и в атриума. Колоните са реставрирани и се поставят на целия южен стилобат, част от които са оригиналите от IV-V век, каза арх. Николай Трайков от фондация „Америка за България“. Той подчерта, че повечето са възстановки на колони и са експонирани в целия си ръст. На първото ниво ще се видят 11 възстановени колони. Частично ще бъдат издигнати и колоните на северния стилобат.

Репортаж на Живка Танчева в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12

Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно”

Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ .  Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа.  Ще бъде направена видеовръзка с български..

обновено на 17.02.25 в 06:56

Преге - предаване за света на книгите, 15 - 21 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..

обновено на 16.02.25 в 12:48

„Алтер его” - памет за поета Гален Ганев

На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..

обновено на 15.02.25 в 16:11