Месец септември от 52 години в Пловдив идва с Националните есенни изложби - единственият художествен форум, който продължава толкова дълго време не само под тепетата, а и в цялата страна. Тази година в Стария град ще представят произведенията си 9 творци под общото заглавие на изложбите „Поетика на образа“. Галина Лардева, която е техен куратор вече 7-ма година, обяснява:
Този проблемен фокус представлява максимално широка творческа платформа, свързана с възможностите за произвеждане на художествени значения. Тази перспектива засяга авторовите намерения, изразните средства и медии, насочени към изграждането на комплекса на образната цялост. Но поетиката на образа засяга също наблюдателите – тя отдавна е и резултат от постиженията на зрителите, които разполагат видяното в хоризонта на своите очаквания и разбиране. В този смисъл поетиката на образа се съдържа в комуникацията между създатели и потребители на образи: „как е направен“ разговаря непосредствено с „как е разбран“. И тук – в перспективата, отключваща се отвъд комуникацията между създател и възприемател, се създава един особено важен план на образната поетика: този план определя как образът се разполага в нормата, как работи с традицията.
Пространствата на изложбите и тази година са на Балабанова къща, Къща Хиндлиян и Къща Мексиканско изкуство. Спецификата на събитието се определя както от тяхната атмосфера, така и от самия формат на представяне на авторите: в общата рамка на цялостен кураторски проект се показват едновременно самостоятелни изложби.
Важен акцент е презентирането на нови за българската публиката имена, представянето на една дебютна изложба, както и участието на български художници, живеещи и работещи зад граница.
Откриването е на 1 септември, неделя, а изложбите ще продължат през целия месец. Форумът се финансира от Община Пловдив и е част от Културния календар на града за тази година.
За подбора на творците в Националните есенни изложби тази година, за тях самите, за това какво да очакваме и какво стои зад заглавието "Поетика на обграза" - може да чуете в интервюто с Галина Лардева в аудио-файла.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..