Месец септември от 52 години в Пловдив идва с Националните есенни изложби - единственият художествен форум, който продължава толкова дълго време не само под тепетата, а и в цялата страна. Тази година в Стария град ще представят произведенията си 9 творци под общото заглавие на изложбите „Поетика на образа“.
Галина Лардева, която е техен куратор вече 7-ма година, обяснява, че този проблемен фокус представлява максимално широка творческа платформа, свързана с възможностите за произвеждане на художествени значения и комуникацията между авторите и наблюдателите. Пространствата на изложбите и тази година са на Балабанова къща, Къща Хиндлиян и Къща Мексиканско изкуство.
Спецификата на събитието се определя както от тяхната атмосфера, така и от самия формат на представяне на творците – в общата рамка на цялостен кураторски проект да се показват едновременно самостоятелни изложби. Важен акцент е презентирането на нови за българската публиката имена, представянето на една дебютна изложба, както и участието на български художници, живеещи и работещи зад граница.
Откриването е тази вечер от 18 часа, а изложбите ще продължат през целия месец. Форумът се финансира от Община Пловдив и е част от Културния календар на града за тази година.
ВМЗ- Сопот отхвърли като безпочвени сигналите за схеми и злоупотреби в оръжейницата, след като президентът Румен Радев заяви, че ще сезира компетентните органи за нарушенията. До тук се стигна след публикуван материал на журналиста Станислав Цанов във видео платформа за споделяне на съдържание. От ВМЗ - Сопот са категорични, че..
Община Сопот започва изпълнението на три проекта за ремонт на детски градини - „Роза“, „Приказен свят“ и „Слънчево детство“. Общата стойност на ремонтите е над 505 милиона лева, а финансирането е изцяло от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. Ремонтите ще подобрят на достъпността и цялостната..
Задържаха тийнейджър заради нанесен побой над по-голям младеж пред супермаркет в Пловдив. 17-годишното момче влязло в конфликт с бития и започнало да се саморазправя. Инцидентът е станал пред търговска верига на бул. „Шести септември“. С игналът за случилото се е подаден във Второ районно управление, а пострадалият е откаран в болница за..
Ремонтът на кръстовището на бул. „Пещерско шосе“ и ул. „Царевец“ ще приключи до края на седмицата, съобщи районният кмет на Западен Тони Стойчева. Дотогава трябва да бъдат поставени четири пласта асфалт. Ремонтните дейности, които текат там, са по проект на ВиК - Пловдив. Във фейсбук профила си тя отговори на критиките за транспортен хаос..
Няма конкретен срок за завършване на ремонта на Хуманитарната гимназия в Пловдив. След днешната инспекция районният кмет на „Централен“ Георги Стаменов каза, че това ще зависи от срока, в който поръчаните на австрийска компания дървени подови греди бъдат доставени и започне монтирането им. „Категорични срокове можем да обявим може би, следващата..