Вълните са последното пристанище – под това заглавие е поетичното послание, което получиха посетителите на изложбата „Пристанища“ в галерия – музей „Филипополис“. Текстът е на писателя Александър Секулов, а авторът на 22-те картини - Атанас Хранов, в чиято биография освен художник, е записано и „запален мореплавател“. Той споделя, че любовта към морето и ветроходството го е водило и по пътя до тази изложба:
Това е разликата между пристанището, което вижда туристът, и морякът. Това, което вижда туристът, са красивите залези, красивите романтични лодки, прясната риба, селфито, което можеш да си направиш. А пристанището за моряка е убежище. Мястото, на което ще се довериш. То ще те приеме, ще те прегърне, ще те нагости, ще починеш в него. Не случайно се казва пристанище.
Връщайки се към поетичния текст на Александър Секулов за пристанищата, Хранов допълва:
Както казава Секулов, пристанището може да е и човек. Той да е сигурното убежище, където другите да се завърнат. Дай боже да има повече такива хора.
Преди 14-15 години започва творческото приятелство между писателя и художника. Тогава героят Наско Х., създадн от Секулов, е бил ситуиран на „Острова на любовните истории“. Сега вече е на пристанище.
Пристанището, в което пристигаш, е последната дума от историята, която разказваш за плаването оттук до там, например до Гибралтар. Гибралтар е последната дума на последното изречение. След това Гибралтар е първата дума на новата история, която разказваш, когато тръгваш оттам нанякъде. Може би пристанищата също така са едни големи хранилища на истории. И колкото са по-големи и интересни историите, толкова са по-важни пристанищата - разказва Атанас Хранов.
Съчетание на сребро и живопис, умиротворени образи и детска магическа енергия струи от картините в тази изложба. Зад повечето от тях има конкретно преживяване. За историята на две от тях – „Чайника“ и „Нощна вахта“ - както и още за вдъхновенията, издували платната на художника и мореплавателя Атанас Хранов по пътя към „Пристанища“ – може да чуете инревюто в аудиофайла.
Започна репетиционният процес на новата продукция на Шекспирова компания „Петровден“ – „Ромео и Жулиета: любовта като обред“. Премиерите ще се състоят на 1 и 2 август 2025 г. от 21:00 ч. на традиционната открита сцена в ОУ „К. Величков“, с. Паталеница. "С тазгодишната постановка отбелязваме 25 години от първото представление на „Ромео и Жулиета“ в..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 19.07.202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Маргьорит Юрсенар. Даровете на Алкипа. 80 стр., ок. 3А, Парадокс, 2025. Дейвид Балдачи. Процесът. 472 стр., 5А, Обсидиан, 2025. Гарет Рубин. Холмс и Мориарти. 322 стр., ок.5А, Вакон ЕООД, 2025...
Детският симфоничен оркестър "Дивизи" – Пловдив вече работи по проект, финансиран по Културния календар на община Пловдив. През октомври в Пловдив ще гостува известната българска цигуларка, която работи в Консерваторията в Лозана, Швейцария - Деница Казакова, тя ще проведе с децата майсторски клас. Децата от оркестъра, които са на..
Изложба живопис с произведения на занакови художници от 60-те години на миналия век откриват тази вечер в Балабановата къща от 18 ч. Изложени ще бъдат платна на Георги Божилов – Слона, Кольо Витковски, Енчо Пиронков, Емил Стойчев. Всички 26 платна са собственост на Общински институт „Старинен Пловдив“. Разгледани ще могат да бъдат и..
Кой е Боян Магесник, по- известен като Боян Мага? И защо отказва на Симеон да бъде наследник на короната? Наистина ли е казал "Аз не съм от този свят". Опит да поповдигнем завесата за този дух, казват пазител на България, правим с проф. Дамян Попхристов. С лушайте, интересно е.