Тогава той се е наричал Народен музей с библиотека и затова всички тези семейства даряват наистина ценни реликви, за да се запази в историята този период, тази градска култура, която характеризира 20 век, разказва Екатерина Илиева, един от кураторите на изложбата.
Другите й куратори са Соня Семерджиева и Любомир Мерджанов. Идеята им е да покажат по какъв начин богатите семейства в Пловдив се събират, за да съградят общото място, пазителят на миналото, на историята - музеят.
Седемте предмета, които сме избрали, представляват 7 семейства, участвали в даряването на тези предмети. А общо семействата, които даряват предмети през 1929 година, са 56 - все богати, заможни семейства, които съграждат общото място с общи усилия.
Екатерина Илиева разказва за два предмета - те представляват 2 семейства, които впоследствие се сродяват – семейството на Недко Каблешков, сред чиито много предмети, които дарява, са красиви пафти от сребро и злато, принадлежали на неговата съпруга. И семейството на арх. Върбенов, което дарява филигранен колан, семейна реликва. Самият Върбенов е познат през 20-те и 30-те години като поетът на мансардите, защото е първият архитект на мансарди в Пловдив.
В Археологическия музей са все още и 5-те златни съкровища - те могат да бъдат видяни заедно с изложбата, която се открива тази вечер.
За самото откриване е приготвена малка изненада за гостите. В 18:30 часа младият цигулар Борис Стойчев ще ги пренесе в епохата на първата изложба от 1929 година с помощта на музиката. Интересна подробност е, че цигулката, на която той свири, също е дарена, при това не от кой да е, а от проф. Мария Шнитер, наследник на бележития архитект Йосиф Шнитер, създал едни от най-забелижителните сгради в Пловдив.
И така темата за даряването, за съграждането на бъдещето с общи усилия, можем да открием дори и днес, казва Екатерина Илиева. Интервюто с нея е в звуковия файл.
След изключително успешната премиера в Бургас, София и Перник, бургаския художник маринист Светозар Арнаудов – Зари ще представи „Пътешествията на един художник“ и пред пловдивската публика в НБ "Иван Вазов" в петък , заедно с редактора на книгите си – журналистът Христина Чопарова. Събитието ще се осъществява със съдействието на сдружение..
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..