Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва обстоен анализ преди да се правят промени в НПК и НК

Снимка: Капитал

Самопризнанията няма да намаляват присъдата за тежко престъпление, решиха депутатите от комисията по правни въпроси в НС. На първо четене вчера те одобриха и четирите законопроекта - нa БCΠ, ГЕРБ, Обединени патриоти и "Boля", ограничаващи възможността за по-леки наказания при самопризнания. Главният прокурор Сотир Цацаров също заяви, че подкрепя премахването на съкратеното производство при дела за умишлени убийства и тежки телесни повреди, с което присъдата се намалява автоматично с една трета. Тепърва предстои промените в Наказателно-процесуалния кодекс да бъдат обсъждани и гласувани в пленарна зала.

Адвокат Михаил Екимджиев е категоричен, че промените трябва да се направят след обстоен анализ на опита, който има от 2006 година, когато беше въведено съкратеното съдебно следствие. Той припомни, че тогава промените са направени също под натиска на хора, които протестираха, че с десетилетия не могат да бъдат осъдени убийците на техни близки. Или че убийците на техните близки биват оправдавани, тъй като няма достатъчно доказателства.

По тази причина - тогава беше въведено съкратеното съдебно следствие, което дава възможност, ако обвиняемия признае вината си в престъплението, в което е обвинен, то да приключи бързо и съответно той да получи по-леко наказание. Това гарантираше по-висок брой присъди и по-бързо приключване на делата. И това даде някакви резултати, припомни адвокат Михаил Екимджиев.

Той подчерта, че е необходим сериозен анализ преди да се пристъпи към промените.

Така се прави в нормалните държави. Трябва да се прецени кое е по-малкото зло. От 2006 година до този момент има богат опит. Нека да се анализира – в колко дела това е довело до осъждане на обвиняемите, защото в много случаи в началото на наказателния процес, не е ясно дали доказателствата ще стигнат. Има риск, ако няма такова производство, някои изверги да се разминат с оправдателни присъди, защото те няма да имат никакъв стимул да признаят вината си. Така поемаме риска да има неосъдени убийци. Да, неморално е садистични убийци да бъдат наказвани меко, това също е проблем. Но за да има баланс – трябва да се направи един задълбочен анализ, коментира адвокат Михаил Екимджиев.

Цялото интервю с адвокат Михаил Екимджиев можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45