В деня на национален празник, 111 години след като България е обявена за независима, задаваме ли все същия въпрос – Свободни ли сме? И какво е свободата? Очакваме обажданията ви в ранното неделно утро, а „Шейкър“ представяме в обичайния си вариант – интересен, полезен, ободряващ!
Днес донасяме и малко далечна свежест от Япония, потапяйки се в изкуството Икебана. Използването на живи цветя и клончета прави измеренията на времето неразривна част от създаването на творбите в икебана, но съотношението на материите, стилът на подредба, големината, формата и всичко останало е от особено голямо значение. През 500 годишната си история икебана приема най-различни форми от обикновена украса за дома до огромни пейзажи и новаторски скулпторни елементи, които могат да запълнят цяла изложбена зала. Заедно с многото и най-различни форми на икебана продължава развитието и проучването и на традиционните й форми. Японското изкуство икебана има своите последователи и у нас. Днес ви срещаме с Мирослава Иванова - майстор по икебана, която ръководи и своя школа. Очаквайте разговора ни!
Гостува ни и архитект Магдалина Ръжева. С нея разговаряме за едно събитие, което предстои – „Градски изследователи“ за пореден път ще поведе група пловдивски малчугани и техните родители в поредния интерактивн маршрут в Пловдив, като използват града като образователен инструмент за визуални изкуства, графика и архитектура.
Много полезни съвети очаквайте и от рубриките „Мултивитамин“ и „Звездна диагноза“.
Започваме след новините в 7.
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Кристиян Владов – главен уредник в Природонаучния музей в Пловдив и специалист по приложна хидробиология. Куратор на залите „Риби“ и „Сладководен аквариум“, изследовател на водния свят и участник в експедиции чак до Антарктида. Той е сред участниците в 33 българска експедия до Ледения континет,..
Градът е полупразен, завладян от обичайната юлска жега. Тези, които сме още тук - най- коравите пловдивчани, разчитаме на утешителната вяра в августовската отпуска, пием ледени фрапета и благославяме наум изобретателя на климатика - почитаемият мистър Уилис Кериър. Днес в предаването освен свежа музика и интересни теми сме ви приготвили..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения ще разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за отглеждане и развъждане на..
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
"Да бъдеш нестандартен учител, това често значи да вървиш по ръба" - думи на Станислава Йорданова, отличена в Националния конкурс за нестандартни учители организиран от Бургаски държавен университет “Проф. д-р Асен Златаров” и Департамент КПРПС - Бургас . Определя тази награда като "връх" в своя личен път на израстване! Такова признание не се..