Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Факти и неистини „Ден след ден“

Колкото българи, толкова мнения. Как се правят социологическите проучвания, кои са истинските и кои фалшивите? Подвеждат ли социолозите общественото мнение и как да направим избор, за който да не съжаляваме? Разговорът ще е със социолога доц. Алексей Пампоров.

Скоро да представят достоверна социология за нагласите на пловдивчани за местните избори на 27 октомври. Това обеща кандидатът на ГЕРБ за кмет на Пловдив Здравко Димитров. Неговия коментар и представянето на кандидатите за районни кметове и общински съветници от листата на партията обобщава в репортажа си Димитър Владимиров.

След неуспеха си да се вреди в листата на ГЕРБ, бившият полицай Асен Костов, който организира протестите за запазване на парка зад хотел „Санкт Петербург“, все пак е кандидат за кмет на пловдивския район „Северен“. Как протестърът попадна в листата на „Демократична България“ ще разберем от разговора на Антония Попова с него.

И още:

Дължи ли българският съд обяснения на българското общество? Защо частен случай противопостави представителите на правораздаването у нас? Лична ли е атаката срещу магистратите по случая „Полфрийман“ или тяхното решение минава границата на безпристрастността и уронва престижа на съдебната власт? Трябва ли да се промени законът, за да се забрани външното финансиране на магистратски сдружения? Коментара търсим от Нели Куцкова, бивш говорител на Съюза на съдиите в България, сега съдия от Софийския апелативен съд.

Британският Върховен съд нанесе исторически удар на Борис Джонсън. Депутатите възобновяват работа, след като съдът постави, че суспендирането на парламента е незаконно. Джонсън обаче отказва да подаде оставка. За политическото високомерие и последствията от политическото земетресение във Великобритания ще говорим с Любомир Кючуков, бивш посланик на България в Лондон в периода 2009-2012 г., сега директор на Института по икономика и международни отношения.

На 84-годишна възраст си отиде Любомир Левчев. За срещите си с големия български поет и писател, народен деятел на изкуството и културата в ефира на Радио Пловдив си спомня издателката Божана Апостолова, с нея разговаря Екатерина Костова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Лана Петкова

В „Добро утро, ден!“ тази седмица ни гостува Лана Петкова, учител по йога, соционалитик, иконописец и може би една от най-известните украинки в Пловдив. Родена е в Харков, но преди 30 години любовта я води в града под тепета, където намира и своята реализация. Създава собствена програма, която кръщава Ланетика. Според Лана йога дава сила и..

обновено на 28.02.25 в 18:12

Предчувствие за пролет "Ден след ден"

Жители на Пазарджик излязоха на протест пред сградата на училище "Георги Брегов" срещу засилващата се агресия сред учениците.Поводът са разпространени в социалната мрежа клипове, на които се вижда как четири момичета пребиват своя съученичка, а други 10 ученици ги снимат. Очаквайте репортаж от протеста. С любопитно развитие започна..

публикувано на 28.02.25 в 14:45

“Вход свободен” с мартеници в джоба

Дочакахме финала на този ужким къс месец, който ни досади максимално с крайно нахалните си за Пловдив ниски температури, каквито от 12 години не бяхме усещали. По прогноза Баба Марта ще пристигне само леко намръщена, но ние пак ще й се радваме, защото каквото и да ни сервира, носи пролетта във вътрешния си джоб! Ще, не ще накрая ще ни я подари,..

публикувано на 28.02.25 в 09:00

Изпращаме февруари "Точно днес"

В последния ден на февруари гледаме към небето и планетите, говорим за здраве и пари, коментираме важни пловдивскки теми и отбелязваме Международния ден на хората с редки болести. Гостуваме на  Професионална гимназия по хранителни технологии и техника  в Пловдив, която в партньорство с Националния алианс на хора с редки болести и Община Пловдив са..

обновено на 27.02.25 в 17:01

Погледи от подножието и от върха "Ден след ден"

Необходимост от спешна ревизия на Общия устройствен план на Пловдив – до този извод отново стигнаха общинските съветници заради незаконното строителсто, от което Пловдив се задъхва. Сканадалът този път бе заради отказа на местния парламент да разреши изграждането на канализация в комплекс в квартал Прослав. За конкретния казус и за другите въпроси,..

публикувано на 27.02.25 в 14:53