Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив се включва в Европейската нощ на учените

| обновено на 27.09.19 в 11:18

За 13-та поредна година България участва в инициативата "Европейска нощ на учените" с 30 научно-изследователски центрове и музеи в 14 града, сред които Пловдив. Тазгодишното издание е с централен фокус Годината на културата, науката, изкуството и новите „умни“ градове. А неминуемо това прави връзка и с Пловдив – Европейска столица на културата.

Точно в града под тепетата се организират най-мащабните прояви. Целта е да се запознае обществото с учените. Посетителите ще видят, че доста от тях са млади, други са по-солидни. Всичките са изключително отворени към публиката и ще обяснят как тяхната работа променя нашия живот. Затова и голяма част от програмата е насочена към децата, подчерта Ивайло Славов от Британския съвет в България.

Университетите и научните институти у нас са подготвили организирани събития тази вечер, за да покажат постиженията си пред българската публика. Акцент е привличането на младите към науката.

В Пловдив от 18.00 до 22.00 ч. ще се състоят демонстрации на роботи, наблюдение и наименуване на планети, организирани са фотоизложби от слънчевото затъмнение през юли. Учени ще покажат на децата работата на невроните и защо се "случват" болести като деменцията и Алцхаймер,  заедно ще правят опити по физика и др. 

Местата, на които ще се провеждат събитията, са площад "Стефан Стамболов", Главната, Регионалният природонаучен музей, Медицинският университет, ИЗК „Марица“ и Lucky Дом на киното. 

Инициативата се провежда всяка година едновременно в повече от 300 града в цяла Европа и цели да подобри общественото разбиране за науката и да повиши ангажираността й към проблемите на обществото.

Цялото интервю с Ивайло Славов можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пак ще търсят концесионер на летище "Пловдив"

Планираме да започнем процедура по отдаването на концесия на летище Пловдив. Това обяви вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов по време на среща с авиационната индустрия, съобщи пресцентърът на Министерството на транспорта и съобщенията. „В авиацията ни трябва да има повече бизнес и по-малко държава. Привърженик съм на..

публикувано на 17.02.25 в 14:35

Случайността спря две телефонни измами в Стамболийски

Само за 1 месец в полицейското управление в Стамболийски са получени 2 сигнала за опити за телефонни измами, които са предотвратени само благодарение на щастлива случайност. Кметът на общината Петър Неделев разказа, че и в 2-та случая става дума за възрастни хора, от които по телефона са поискани големи суми пари за операции на близки хора...

публикувано на 17.02.25 в 13:57

С 600 000 лева община Сопот подмени уличното осветление

Община Сопот модернизира уличното осветление по проект, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост. По проекта са монтирани 1166 нови енергоспестяващи улични осветителни тела, съоръжения за производство и съхранение на електрическа енергия от ВЕИ за собствено потребление, както и нови 25 табла за улично осветление, които разполагат със..

публикувано на 17.02.25 в 13:21

Директорът на пловдивската пожарна стана пожарникар на годината

Директорът на РДПБЗН-Пловдив ст. комисар Васил Димов е пожарникар за 2024 година, съобщиха от пресцентъра на МВР. Той получава наградата за безупречния си  професионализъм, себеотрицание и управленски умения при гасенето на мащабните горски пожари през миналата година в Пловдивско, някои от които продължиха над 3 денонощия.  Освен горските, в..

публикувано на 17.02.25 в 12:31

Шофьор загина при челен сблъсък между Калековец и Стряма, затвориха движението

Шофьор загина при тежка катастрофа в участъка между Калековец и Стряма, съобщиха от полицията в Пловдив. Сигналът за пътния инцидент е постъпил след 10.30 ч.  По предварителни данни лек автомобил „Нисан“ е навлязъл в лентата за насрещно движение и се е блъснал челно в микробус „Мерцедес“. На място е загинал водачът на колата. В критично състояние е..

публикувано на 17.02.25 в 11:50