Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Недостижими са целите на програмата за развитие до 2030г.

Имаме голяма група работещи бедни, които не могат да излязат от притеснението за ежедневните нужди

Румен Гълъбинов
Снимка: БГНЕС

Икономиката трябва да напредва и според Националната програма за развитие на България 2030. За най-важните идеи в рамковия стратегически документ, вече публикуван в страницата на МС говорим с финансовия анализатор Румен Гълъбинов.

Основните три цели в програмата са: Технологична трансформация; Демографски подем и Намаляване на неравенствата. 

Делът на преждевременно напусналите образование и обучение трябва да падне от 12 процента сега на 7 процента при средно ниво в ЕС от 10,6 на сто към момента, се отбелязва в документа.

Икономистът отбеляза: Давам пример с образованиетоЕС отделя доста средства за неговото развитие, със състоянието на образованието ни днес, реалистично ли е да очакваме да се доближим до този ръст в Европа?

Румен Гълъбинов подчерта също: Новата национална програма за 10 г. напред има като основен приоритет достигане на  средните нива в Европейския съюз, но не съвсем, бих казал,  затова, защото ако разгледаме основните й цели, а те са три, първата е технологична трансформация или основно си визира навлизането на цифровите технологии в икономиката и обществото, т. н. индекс „DESI”. Целта в случая е България след десет години да стигне средното ниво за ЕС  като в текуща стойност сега е 36,2, а пък ЕС средното към момента е 52,5,  т. е. вижда се, че дори ЕС да остане на средното към момента е 52,5. Т. е. вижда се, че дори ЕС да остане на същото средно ниво, каквото е в момента, а това със сигурност няма да е така след десет години, това е твърде амбициозна задача, която си поставяме да достигнем подобно средно ниво.  Разбира се, тя е далеч по-реалистична за реалната икономика с навлизането на дигиталните технологии.

Но какво да кажем за навлизането на дигиталните технологии в обществените услуги, в публичните услуги, в държавната администрация. Т. е. ако  си поставяме такава цел ние трябва да имаме предвид да започнем незабавно административна реформа и въвеждане масово на електронните услуги, т. н. електронно правителство, свързаните с това интернет и дигитални технологични улеснения за гражданите, когато ползват всякакъв вид обществени услуги не само в самата държавна администрация, но също така в сферата на здравеопазването, пенсионната система и образованието.

Цел номер две е демографският подем. Ние трябва да направим драстичен скок в тази политика. За съжаление според коефициента на естествен приръст ние сме с най-ниския такъв – минус 6,6. Планираме след десет години да станем на минус 5, а средното за ЕС в момента е минус 0,7. Т. е. за какъв демографски подем говорим и какво планираме да правим през тези 10 г. след като ние няма да успеем в никакъв случай да намалим поне наполовина това ускорено обезлюдяване на България? 

Защо е толкова неамбициозна тази цел, която сме си поставили? Не може ли и ние да правим така както прави съседна Гърция – от следващата година ще дава по 2 000 евро за новородено. Ние не може ли да помислим за такива неща?

И от другата страна да си подобрим здравната система, за да удължим средната продължителност на живота и да намалим тази катастрофална смъртност.

Третата цел е за намаляване на неравенствата. Тук пък основният фактор е коефициентът на Джини. Текущо в България ние сме почти 40, а средно за ЕС е около 30, а ние предвиждаме след 10 години да сме на ниво 33.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Горнослав срещу кариерата - 1:0. Засега

Само с един глас разлика общинския съвет на Асеновград спря опита за промени в Подробния устройствен план, необходим за да заработи кариерата за мрамор и баластра в с. Горнослав. С 15 гласа "за", 14 "против" и един "въздържал се" Общинският съвет в Асеновград отказа  на  концесионера  - фирма „Запрянови“  да  да изготви техническо задание за..

публикувано на 21.05.25 в 16:43

Самотни хора в Пловдив получават грижи по общински проект

580 души, възрастни и самотноживеещи хора с увреждания в Пловдив, вече получават помощ вкъщи по проект, който частично заменя съществувалия до края на 2024 година "Грижа в дома".  Лилия Кичукова от общинската дирекция за социално подпомагане, която ръководи проекта, обясни, че първоначално той е предвиден за 455 потребители, но от януари досега се..

публикувано на 21.05.25 в 11:37
Татяна Буруджиева

Радев не беше активен по темата за въвеждане на еврото

Какво стои зад съпротивата срещу въвеждането на еврото у нас, в която по деликатен начин се намеси и президентът Румен Радев и докъде ще се стигне с протестните действия? Според политолога доц. Татяна Буруджиева, ако президентът Радев  искаше активно да се ангажира с въпроса за защита на българите и преодоляване на техните страхове по отношение..

публикувано на 21.05.25 в 11:00

До месец пускат поръчката за областната транспортна схема

Започна подготовката на обществените поръчки за общинската, областната, междуобластна и републиканска транспортни схеми от квотата за възлагане от Община Пловдив. Това обяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив новият директор на ОП „Организация и контрол на транспорта“ Димчо Йоргов. Най-напреднала е процедурата за..

публикувано на 21.05.25 в 10:36

Митрополит Николай с литургия в храм „Св. Св. Константин и Елена“

На 21 май Светата Православна Църква почита светите Велики царе и равноапостоли Константин и Елена. На тази дата своя храмов празник отбелязва и църквата „Свети Свети Константин и Елена“ в Стария град. Архиерейската света литургия там бе оглавена от пловдивския митрополит Николай. Още от рано сутринта към църквата „Свети свети..

публикувано на 21.05.25 в 09:48