Икономиката трябва да напредва и според Националната програма за развитие на България 2030. За най-важните идеи в рамковия стратегически документ, вече публикуван в страницата на МС говорим с финансовия анализатор Румен Гълъбинов.
Основните три цели в програмата са: Технологична трансформация; Демографски подем и Намаляване на неравенствата.
Делът на преждевременно напусналите образование и обучение трябва да падне от 12 процента сега на 7 процента при средно ниво в ЕС от 10,6 на сто към момента, се отбелязва в документа.
Икономистът отбеляза: Давам пример с образованието, ЕС отделя доста средства за неговото развитие, със състоянието на образованието ни днес, реалистично ли е да очакваме да се доближим до този ръст в Европа?
Румен Гълъбинов подчерта също: Новата национална програма за 10 г. напред има като основен приоритет достигане на средните нива в Европейския съюз, но не съвсем, бих казал, затова, защото ако разгледаме основните й цели, а те са три, първата е технологична трансформация или основно си визира навлизането на цифровите технологии в икономиката и обществото, т. н. индекс „DESI”. Целта в случая е България след десет години да стигне средното ниво за ЕС като в текуща стойност сега е 36,2, а пък ЕС средното към момента е 52,5, т. е. вижда се, че дори ЕС да остане на средното към момента е 52,5. Т. е. вижда се, че дори ЕС да остане на същото средно ниво, каквото е в момента, а това със сигурност няма да е така след десет години, това е твърде амбициозна задача, която си поставяме да достигнем подобно средно ниво. Разбира се, тя е далеч по-реалистична за реалната икономика с навлизането на дигиталните технологии.
Но какво да кажем за навлизането на дигиталните технологии в обществените услуги, в публичните услуги, в държавната администрация. Т. е. ако си поставяме такава цел ние трябва да имаме предвид да започнем незабавно административна реформа и въвеждане масово на електронните услуги, т. н. електронно правителство, свързаните с това интернет и дигитални технологични улеснения за гражданите, когато ползват всякакъв вид обществени услуги не само в самата държавна администрация, но също така в сферата на здравеопазването, пенсионната система и образованието.
Цел номер две е демографският подем. Ние трябва да направим драстичен скок в тази политика. За съжаление според коефициента на естествен приръст ние сме с най-ниския такъв – минус 6,6. Планираме след десет години да станем на минус 5, а средното за ЕС в момента е минус 0,7. Т. е. за какъв демографски подем говорим и какво планираме да правим през тези 10 г. след като ние няма да успеем в никакъв случай да намалим поне наполовина това ускорено обезлюдяване на България?
Защо е толкова неамбициозна тази цел, която сме си поставили? Не може ли и ние да правим така както прави съседна Гърция – от следващата година ще дава по 2 000 евро за новородено. Ние не може ли да помислим за такива неща?
И от другата страна да си подобрим здравната система, за да удължим средната продължителност на живота и да намалим тази катастрофална смъртност.
Третата цел е за намаляване на неравенствата. Тук пък основният фактор е коефициентът на Джини. Текущо в България ние сме почти 40, а средно за ЕС е около 30, а ние предвиждаме след 10 години да сме на ниво 33.
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..
Валидни са и двете тези за преговорите преди първия мандат - както тази за действително усилие, така и за "тупане на топката" до следващи предсрочни избори, коментира политологът Страхил Делийски. Прекалено нагъсто се случва този сюжет, този ритуал се превърна в норма и на участниците им е все по-трудно да разкажат това, което правят. Още по-трудно е..
Хирургията на бъдещето вече се прилага в УМБАЛ „Свети Георги“ с робот-асистирана иновативна система. Робот-асистираната хирургия е нова ера в медицината за безпрецедентна прецизност, минимална инвазивност и по-бързо възстановяване за пациентите. При този оперативен метод хирургът използва роботизирано устройство за контролиране на..
Още през лятото , когато се определяха цените, енергийните дружества алармраха, че се подценява прогнозираното потребление на домакинствата. Още тогава те обърнаха внимание, че заложените цифри са по - ниски от очакваното потребление . Тогава, за да има по - ниски цени на електрическата енергия, беше заложено едно по - малко потребление...