Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Недостижими са целите на програмата за развитие до 2030г.

Имаме голяма група работещи бедни, които не могат да излязат от притеснението за ежедневните нужди

Румен Гълъбинов
Снимка: БГНЕС

Икономиката трябва да напредва и според Националната програма за развитие на България 2030. За най-важните идеи в рамковия стратегически документ, вече публикуван в страницата на МС говорим с финансовия анализатор Румен Гълъбинов.

Основните три цели в програмата са: Технологична трансформация; Демографски подем и Намаляване на неравенствата. 

Делът на преждевременно напусналите образование и обучение трябва да падне от 12 процента сега на 7 процента при средно ниво в ЕС от 10,6 на сто към момента, се отбелязва в документа.

Икономистът отбеляза: Давам пример с образованиетоЕС отделя доста средства за неговото развитие, със състоянието на образованието ни днес, реалистично ли е да очакваме да се доближим до този ръст в Европа?

Румен Гълъбинов подчерта също: Новата национална програма за 10 г. напред има като основен приоритет достигане на  средните нива в Европейския съюз, но не съвсем, бих казал,  затова, защото ако разгледаме основните й цели, а те са три, първата е технологична трансформация или основно си визира навлизането на цифровите технологии в икономиката и обществото, т. н. индекс „DESI”. Целта в случая е България след десет години да стигне средното ниво за ЕС  като в текуща стойност сега е 36,2, а пък ЕС средното към момента е 52,5,  т. е. вижда се, че дори ЕС да остане на средното към момента е 52,5. Т. е. вижда се, че дори ЕС да остане на същото средно ниво, каквото е в момента, а това със сигурност няма да е така след десет години, това е твърде амбициозна задача, която си поставяме да достигнем подобно средно ниво.  Разбира се, тя е далеч по-реалистична за реалната икономика с навлизането на дигиталните технологии.

Но какво да кажем за навлизането на дигиталните технологии в обществените услуги, в публичните услуги, в държавната администрация. Т. е. ако  си поставяме такава цел ние трябва да имаме предвид да започнем незабавно административна реформа и въвеждане масово на електронните услуги, т. н. електронно правителство, свързаните с това интернет и дигитални технологични улеснения за гражданите, когато ползват всякакъв вид обществени услуги не само в самата държавна администрация, но също така в сферата на здравеопазването, пенсионната система и образованието.

Цел номер две е демографският подем. Ние трябва да направим драстичен скок в тази политика. За съжаление според коефициента на естествен приръст ние сме с най-ниския такъв – минус 6,6. Планираме след десет години да станем на минус 5, а средното за ЕС в момента е минус 0,7. Т. е. за какъв демографски подем говорим и какво планираме да правим през тези 10 г. след като ние няма да успеем в никакъв случай да намалим поне наполовина това ускорено обезлюдяване на България? 

Защо е толкова неамбициозна тази цел, която сме си поставили? Не може ли и ние да правим така както прави съседна Гърция – от следващата година ще дава по 2 000 евро за новородено. Ние не може ли да помислим за такива неща?

И от другата страна да си подобрим здравната система, за да удължим средната продължителност на живота и да намалим тази катастрофална смъртност.

Третата цел е за намаляване на неравенствата. Тук пък основният фактор е коефициентът на Джини. Текущо в България ние сме почти 40, а средно за ЕС е около 30, а ние предвиждаме след 10 години да сме на ниво 33.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45