Социалната книжарница „Надежда“ и работилницата към нея за картички, значки и декорация, отброява последните си дни на осигурено финансиране. На 5 октомври проектът за социално предприятие приключва и европейските средства спират. Екипът на неправителствената организация, която го започва преди една година обаче е решен да се бори за устойчивостта му, като запази всички хора, ангажирани в него.
Семейството на Елена Пеева и сина й Константин са едни от тях. Момчето е с рядко заболяване. Генетичната малоформация му създава и физически, и интелектуални затруднения. Семейството полага огромни усилия и Константин завършва училище.
И остана вкъщи, и се чудех - отсега накъде, какво ще прави? Така 3 години. Всичко, което бяхме постигнали в училище, започна полека-лека да запада като изградени навици, като заучени неща, защото той не ги прилага. И се затвори вкъщи.
Преди година Елена и Константин се включват заедно в стартиращото социално предприятие. Младежът, вече на 24, е разпределен в работилницата. Участва в зареждането на материали и в изработката на картички с най-прецизната работа:
Режа картички с големия нож - разказва. А на въпрос защо му харесва да работи, отговаря: Защото мама ме води там.
Първоначалните притеснения на Елена дали ще се справят, отстъпват място на удовлетворението от уменията, които Константин добива. Това се отразява и на психологическото му състояние: Върна си кондицията, започна да си възвръща заучените неща, започна да го доразвива, подобри се много общуването му, започна да изгражда поносимост към странични неща като шум, движение на хора и това, което ме изненада - да преодолява много от страховете си.
Константин започва да разбира и какво е да получаваш за труда си заплата. И споделя, че иска да продължи да работи. С него и майка му в социалното предприятие първоначално са работили общо 20 човека. В края на тази година са останали 17, разказва Кремена Стоянова от сдружението, което създава социалната книжарница с работилница.
За съжаление част от хората напуснаха, а един младеж загубихме. Въпреки всичко, това е много успешен проект - създадохме един прекрасен екип, който ще продължи да се развива и ние ще продължим да се борим за нашата устойчивост и въобще да ни има. Оттук нататък ни чака най-голямото предизвикателство - да оцелеем и да съществуваме, защото разходите са огромни, а няма оперативна програма.
От 5 октомври, когато проектът приключва, парите за наем, режийни и заплати ще трябва да се осигуряват само чрез приходи от дейността на социалната книжарница с работилничката за картички, значки и декорация. И ако Константин иска да продължи да работи, то за майка му Елена желанието социалното предприятие да съществува значи повече:
Пожелавам си да има повече такива предприятия. Пожелавам си всички хора, които са затворени вкъщи и обществото не ги вижда, да намерят своето място и своята реализация.
Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..