В програма „Точно днес“ - посока Родопите и събитията в Смолян и региона тази есен. По календара първи започва традиционният Устовски панаир, който се откива тази вечер в квартала на града. Другата седмица, на 10 октомври е началото на Международната туристическа борса в Смолян, а на 19-ти октомври е Празникът на смилянския фасул.
На празник и на изложение на занаяти и традиция се събират родопчани в Устови винаги в първата събота и неделя на октомври. Той е първият Среднородопоски панаир и в миналото се е провеждал в местността Ширината. Той е един от най-големите в цялата Родопска област. За събитието научаваме от организаторите община Смолян и от директора на дирекция "Международни проекти, програми и обществени дейности" –Ефтима Петкова. Тя разказа, че събитието има традиция и е посещавано от хората не само от Смолян, но и от целия регион.
Официалното откриване на фестивала ще се проведе от 18.00 часа пред сцената на читалище „Кирил Маджаров” в кв. „Устово”. Музикална програма ще бъде представена от самодейни състави от читалището. В дните на панаира автобусите в Смолян ще се движат по делнично разписание. С цел безопасното протичане на Устовския панаир е издадена заповед за временна промяна на организацията на движение. От 6,00 часа на 4 октомври до 22,00 часа на 6 октомври се спира движението на всички моторни превозни средства по ул. „Пазарска“ – от кръстовището с ул. „Тракия“.
И още една трескава подготовка тече в Родопите. За международната туристическа борса другата седмица знаем, че привлича участие на фирми от цялата страна, тук ще са и гостите от Естония, Македония, Турция и Гърция.
И след Смолян не пропускаме работа и на народно читалище „Проф.Асен Златаров“, които дейно организират традиционния за с. Смилян – Празник на Смилянския фасул.
Откриването е на 19 октомври, когато сред най-очакваните събития остава конкурса за най-хубаво бобено пано, в който участниците имат възможност да развихрят фантазията си. А крастота на Родопите винаги си струва да бъде отразена.
Репортаж на Живка Танчева може да чуете в звуковия файл.Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..