Липсата на добра комуникация за промените на начина, по който ще бъде финансирано покачването на заплатите на медицинските сестри е първата причина за напрежението в здравния сектор в момента. Това е мнението на здравния експерт Аркади Шарков.
В предаването на Радио Пловдив „Ден след ден" той допълни, че пренасочването на финансовия поток не от централния бюджет, а от бюджета на НЗОК към болниците е по-правилният начин да бъде извършено съответното финансиране.
По-правилно е да бъдат финансирани от страна на Касата, понеже това е легалният начин в рамките на ЕС без да бъде допуснато финансиране и подпомагане на търговски дружества, което е наказуемо по смисъла на правилата на общността.
По думите на Шарков разковничето на проблема е в самата система на съществуване на болниците:
За съжаление, поради популистки причини, много от болниците продължават да съществуват по начина, по който ги има. Ако допреди 40 години е имало нужда от 40 болници в Северозападна България, то сега демографията показва нещо коренно различно от това. Тоест сега има нужда от по-малко. И обещанието, че болници няма да бъдат затваряни, тоест ще останем с много болници, и ресурсът от 2 милиарда, които са за болнична помощ в Касата, остане същия - ситуацията ще остане такава – специалистите ще имат ниски заплати, а болниците ще съществуват повече като социални дружества.
Според експерта, за да не се стига до патова ситуация, е необходима реформа.
Закриване или консолидация, или приватизация на част от тези дружестваа. За да могат сестрите да изберат място, където по-добре ще бъдат заплатени. Все пак никой не иска да се лекува в болница с падаща мазилка.
Аркади Шарков смята, че трябва да се стигне до консенсус между МЗ, МС и медициснкте сестрите, защото:
Знаем какво се случва, когато има напрежение – изгаря някой в процеса, реформата се връща на кота 0 и съответно нищо не се променя.
Цялото интервю на Иванка Петкова с Аркади Шарков може да чуете в аудио-файла.
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..
Четвъртък утро на 6 февруари по темата: възможен ли е ДЗИ по математика, говорим с Жюстин Томс от УС на асоциация "Родители". Министерството на образованието и науката обмисля отпадане на матурите в 10 клас и въвеждане на задължителна матура по математика в 12 клас . Целта - промени в системата, с които тя да отговори на нуждите на пазара на..
В държавата се подготвя законова забрана за реклама, предлагане и продажба на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори и техни аналози. Причината за тази строга мярка е трагичният инцидент от началото на годината, когато 14-годишно момче загина след употреба на вейп с наркотично вещество. Здравната комисия в парламента ще разгледа..
В Пловдив се провежда кръгла маса за сателитните технологии за интелигентно растениевъдството, за проекта EDUAGRI говорим с ректора на Аграрния университет доц. д-р Боряна Иванова . • Форумът ще акцентира върху сателитни технологии за зелен растеж и климатична устойчивост в Пловдив. • Представяне на проект EDUAGRI за обучение на студенти в..
Заради грипа 6 и 7 февруари са неучебни дни за пловдивските ученици , обяви кметът Костадин Димитров. Решението е взето, след като са обсъдени данните за заболеваемостта в град Пловдив. Това е най-добре за здравето на децата , обоснова се кметът. Със свои заповеди кметовете на общините Марица, Хисаря, Стамболийски, Пловдив, Карлово,..