Ние имаме готовност да спазваме изискванията, които се налагат срещу разпространението на африканската чума. Всъщност готови сме от 2 месеца. Това каза в интервю по Радио Пловдив д-р Васил Паница, председател на пловдивското ловно-рибарско дружество, по повод откриващият се утре групов лов на дива свиня.
Разполагаме с достатъчно на брой фризери, в които да се слага трупното месо, докато излезе резултата от взетата от него проба. Недоволни сме обаче, защото това ни ангажира допълнително в много голяма степен.
От друга страна знаем, че има субсидии от ЕС за борба срещу чумата, но тези субсидии не стигат до ловците. А те са най-натоварени, добави Паница.
По думите му, те сега покриват изискваните мерки срещу чумата със собствени средства и със средства на дружинките.
Председателят на пловдивското ловно рибарско дружество смята, че ловците са достатъчно внимателни и по отношение на трихинелозата - друга болест, разпространявана от дивите прасета, която обаче - за разлика от африканската чума, засяга и човека.
Специално за трихинелозата нашите ловци свикнаха вече. Опариха се в миналото няколко пъти. И сега съм абсолютно сигурен, че няма ловец или група ловци, които да консумират свинско месо, което не е изследвано за трихинелоза и то в лицензирана лаборатория, добави той.
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..