Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Профилактичните прегледи спасяват от рак на гърдата

НЗОК да финансира адекватно рака на гърдата. За това  настояха лекари от фондация „Експерти срещу рака“. Диагностицират се около 4000 жени  годишно, като при правилна диагностика  в ранен стадии заболяването е лечимо. Темата коментира д-р Росица Кръстева, член на Управителния съвет на фондация „Експерти срещу рака“.

Профилактиката е важна и всяка жена трябва да помисли за здравето си. Как лечението се гарантира от здравната ни система?

През месец октомври обръщаме по-голямо внимание, но трябва да говорим по всяко време. Възможно е да се прави скрининг, което в България не се прави. Информацията от биопсията определя, кое лечение да бъде първо. Това дава възможност на различни специалисти да участват в процеса. Възможни са оперативни техники за запазване на гърдата. Ние можем да го направим.

Лечението на онкоболните е безплатно, но знаем, че има недофинансирани пътеки. Какво е положението в тази посока?

Трябва да има адекватно остойностяване на труда, а инплантите да се плащат от касата. Това не е каприз, но гърдата може да бъде реконструирана. Апелът е, правилно да се постави цената на всяко нещо от пътеката. Ролята на патолога е важна при злокачествените заболявания. Реално касата не заплаща на тези специалисти. Предлагаме операция да се прави само след биопсия, като се анализира целият статус на пациентката. Всички колеги ни подкрепят, защото това е примерът на всички страни. Спецификата в България е такава. Трябва да се правят профилактични прегледи. Моля, да се прецени мястото на прегледа, при добри специалисти. Задължителните профилактични прегледи се правят по направление с ехография или мамография.

Интервюто с д-р Росица Кръстева е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10