Как се управлява страхът? И какво породи истерията около отнемане на деца от социалните служби?
На тези въпроси потърсихме отговор от психолога Панайот Рандев.
Според него ситуацията може да се разглежда във времето, защото това, което сега виждаме, е само върха на айсберга. Той обясни, че в ситуацията трябва да разграничим няколко аспекта, като на първо място се отговори на въпроса - Защо нещата се случва сега?
Явно, че е свързано с изборите. Общо взето като се доближат изборите се случват такива неща, предимно в ромските общности. Но не само. Спомняте си костинбродската афера. Там психозата беше сред много повече хора. На второ място това са хора, групи и партии, които се опитват да компрометират, да саботират определени неща на управлението . Било то около Истанбулската конвенция, около Стратегията за детето. Нещата според мен тръгват от софийския квартал "Факултета", където живеят над 60 хиляди души и половината имат деца-ученици, коментира специалистът.
По думите му малко хора, за да намерят смисъл и идентичност като индивиди, вместо да се борят за нещо, се борят срещу нещо - било то истинско или фалшиво. На база на изследванията, които е правил, специалистът разясни:
На Балканите живеят едни по-хомогенни етнически и религиозни общности ,а в Западна Европа са държави от имперски тип. Империите още от древността са характерни с това, че интегрират хора от различни националности и религии като целта е да използват максимално много ресурсите на хората. Докато в по-малки държави и общности, каквито са Източна Европа, Балканите, където имаме висока степен на единство на народността - една религия, един език много се държи на чистота на етноса, на религията. Докато в Империите те искат да интегрират максимално много хора и етноси. На всичко отгоре колкото по-примитивно е едно общество, толкова то гледа на света в черно-бяло. Колкото по-интелигентни са хората, толкова по-добре виждат нещата в тяхното многообразие. Така, че това е общата макропричина - доколко едни хора са интелигентни и виждат света по-цветно. Втората макропричина са изборите. Във Факултета се тества тази ситуация около първия учебен ден, но на преден план беше сексуално насилие. Сега се каза - ще ви вземат децата и ще ги пращат в Норвегия. Така, че колкото са по-необразовани едни хора, толкова повече вярват.
Според него страхът в ромската общност, показва едно примитивното мислене, което има своето обяснение.
Психологът коментира, че съществуват две възможности. Първо, ромите да осъзнаят, че са манипулирани и да гласуват по съвест. Втората възможност е техните тартори и босове, когато отидат при тях да купуват гласове, да вдигнат мизите.
Той е категоричен, че спрямо всички хора, които са с по-ниска култура и са лесно манипулируеми, трябва да се работи, но не след фактите. Да се започне месец, година по-рано и да се работи с тези хора.
Има методики за това. Да се направят оценки и да се види с кои хора да се работи, посочи Рандев.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..