Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детето копира и възпроизвежда страховете на възрастните

Психологът Иван Игов сподели позиция са протестите против „Националната стратегия за защита на детето“, разпространените слухове за отнемане на деца от родителите и реакцията на ромското население.

 Бесен съм, честно казано, защото за пореден път хора с много нечисти намерения се опитаха темата за децата да я включат в една предизборна обстановка. Искам да припомня на нашите слушатели, че преди три години пред парламентарните избори тогава беше пък пуснат онзи фейк, както вече наричаме лъжите в публичното пространство, за т. н. син кит и децата, които си играят на някаква игра и след това се самоубиват и как имало такъв случай в Кърджали, как имало такъв случай в Америка с българско дете и  куп подобни неща. Абсолютна глупост. Всеки може да провери в интернет пространството, че такова нещо няма. Навсякъде специалисти по интернет, специалисти психолози и кой ли не се опитвахме тогава да кажем, но тази лъжа се претопля през няколко години и отново се появява.

Сега имаме друга една история, която е свързана със стратегията за детето, която  отново преди европейските избори беше набелязана, с някаква идея  да отнемаме децата от семействата. В началото затова страдаха българите, сега изведнъж  по команда се разстрадаха ромите, и от тук започва хаос. 

Детето копира и възпроизвежда страховете на възрастните, първо, даже ги отразява като лупа, защото в малкия си свята то не може да обясни повечето от нещата, които се случват и след това, гледайки това, което правят възрастните, много лесно е да подражаваш на лошите неща, на опита за манипулация, на страховете и  плашенето. Това, което наричаме насилие между деца в последните години от това да се сбиеш на улицата или в училище  се превърна в именно такива заплахи и фейкове в интернет социалните мрежи, някъде от 5 – 6 клас децата активно се бомбардират с всякакви такива лъжи и измислици, злепоставят се едни други в социалните мрежи и как да кажа, когато ги гледаш просто не можеш да им се сърдиш, защото те на практика повтарят онова, което ние като възрастни сме длъжни да  пазим децата и детството им,  всъщност не го правим.

Интервюто с психолога Иван Игов е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47