Общинско здравеопазване, ориентирано не към печалбарството, а към нуждите на хората – за това се обявиха участниците в Осмия Национален конгрес на пациентските организации у нас, съобщи за предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив Александър Миланов, програмен мениджър на Националната пациентска организация, която е организатор на форума. Той приключи през уикенда след двудневни дебати за бъдещето на здравеопазването по места между здравни ескперти, представители на местната власт и повече от 100 пациентски организации от цялата страна. Миланов обобщи основния проблем, очертан на конгреса:
Че всички болници са търговски дружества и като търговски дружества те трябва да генерират определена печалба, да се подчиняват на правилата на пазара. А в същото време общинските болници обикновено имат и много голяма социална функция. Там ходят хора, които се нуждаят от медицинска помощ, но не могат или да си я заплатят, или нямат здравно осигуряване.
По думите на Миланов, участниците във форума са "помечтали" за такава реформа на здравните услуги в общините, чрез която да се отгаваря на потребностите на общностите, а не да се създават и съществуват лечебни заведения „просто защото трябва да се поддържа някакъв персонал“. Миланов посочи като пример, че в определени общини не е необходимо да има голяма многопрофилна болница, която да се издържа с пари от различни клинични пътеки, а да има по-малки медицински центрове, в които да се предоставя грижа, необходима конкретно на местната общност.
Затова като че ли едно от големите заключения на този конгрес и на пациентите беше, че болницата след години, и то не след много години, ще бъде не болницата в лечебното заведение, а болницата вкъщи. Тоест да може така да се случат нещата, че да се долекуваш вкъщи, да се погрижиш за себе си вкъщи, а - разбира се - по-сложните и изискващи болнично наблюдение неща да се случват в лечебните заведения
Според Миланов, общинското здравеопазване не е въпрос на сметки, а ориентиране към хората, които имат нуждата от различни видове здравни грижи, както и на интегриране на здравните със социалните и образователните услуги.
Мечтаем си за общинско здравеопазване, което е съобразено с конкретните нужди на хората, а не с конкретните нужди на лечебните заведения и на печалбарството в здравеопазването.
По думите на Миланов, това е възможно да се случи, а от гражданите във всяка община зависи да изискват повече инвестиции от местната власт в общинско здравно-социални услуги и в по-добра среда за живот.
Цялто интервю с Александър Миналов може да чуете в аудио-файла.
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..
Четвъртък утро на 6 февруари по темата: възможен ли е ДЗИ по математика, говорим с Жюстин Томс от УС на асоциация "Родители". Министерството на образованието и науката обмисля отпадане на матурите в 10 клас и въвеждане на задължителна матура по математика в 12 клас . Целта - промени в системата, с които тя да отговори на нуждите на пазара на..
В държавата се подготвя законова забрана за реклама, предлагане и продажба на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори и техни аналози. Причината за тази строга мярка е трагичният инцидент от началото на годината, когато 14-годишно момче загина след употреба на вейп с наркотично вещество. Здравната комисия в парламента ще разгледа..
В Пловдив се провежда кръгла маса за сателитните технологии за интелигентно растениевъдството, за проекта EDUAGRI говорим с ректора на Аграрния университет доц. д-р Боряна Иванова . • Форумът ще акцентира върху сателитни технологии за зелен растеж и климатична устойчивост в Пловдив. • Представяне на проект EDUAGRI за обучение на студенти в..
Заради грипа 6 и 7 февруари са неучебни дни за пловдивските ученици , обяви кметът Костадин Димитров. Решението е взето, след като са обсъдени данните за заболеваемостта в град Пловдив. Това е най-добре за здравето на децата , обоснова се кметът. Със свои заповеди кметовете на общините Марица, Хисаря, Стамболийски, Пловдив, Карлово,..